Kapı Geçiş Kontrolü Nasıl Çalışır?

0 59

Kapı Okuyucusu, kimlik bilgisi ve erişim kontrolü yazılımı nasıl çalışır?

Kapı erişim kontrolü güvenlik yapımızın çok önemli bir parçası haline geldi. Kapı okuyucular elektrikli kilidi kontrol eder ve binaya kimin girdiğini belirler.

Erişim kontrolü okuyucuları, cüzdanınıza sığabilecek kartlar veya boynunuza takılabilecek delikli kalın kordonlu kartlar veya anahtarlığınıza takılan anahtarlıklar kullanır. En yeni kapı okuyucular, kapıyı açmak için akıllı telefonunuzu da kullanabilirler. En güvenli bilgiler, özelliğinizdir. Yüzünüz veya parmak iziniz, taşıdığınız kimlik belgesinden ziyade sizi doğru bir şekilde tanımlamanızı sağlar.

Bu makalede, kapı erişim kontrol sistemlerinin nasıl çalıştığı açıklanmaktadır.

Kapı Erişimi İçin Kapı Okuyucusu

RFID kapı okuyucular devreleri ve bir anten gömülü olan kimlik bilgilerini kullanır. Okuyucu, özdeş anten tarafından alınan bir sinyali yayınlar. Kapı okuyucusundan yayınlanan sinyali sinyaldeki devreye enerji vermek için yeterli güç içerir. Kimlik bilgilerindeki elektrik devresi gücü aldığında, erişim kontrol okuyucusuna kimlik (ID) numarasını içeren bir sinyal geri gönderir.

 

Kart okuyucusu nasıl çalışır?

 

 

En yeni kapı okuyucuları, ağa bağlanan ve Ethernet Üzerinden Güç (PoE) kullanılarak çalıştırılan akıllı cihazlardır. Doğrudan ağa bağlanırlar ve sisteme atanan tüm kişilerin kimlik kodlarını tutarlar. Kuruluşun ağı kapalı olsa ve merkezi yönetim yazılımı kullanılamıyor olsa bile çalışabilirler. Tüm okuyucuları birbirine bağlayan ve güç sağlayan (PoE kullanarak) ağ anahtarına yedek güç sağlandığı sürece kendi başlarına çalışabilirler.

 

Kapı okuyucusu, aldığı kimlik numarasını kapı erişim kontrol sisteminin kontrol ünitesine aktarır. Isonas kapı erişim sistemi ise okuyucuya yerleştirilmiş kontrol fonksiyonu içerir Hartmann kapı erişim kontrol sistemi , ayrı bir kontrolör kullanır. Kontrolör, ID numarasını hafızasındaki listeyle karşılaştırır. Kimlik kabul edilebilir ise kapının kilidini açacaktır.

 

Kapı okuyucusu, kapıdaki elektrikli kilidi kontrol eder. Yeni okuyucular kilidi kontrol etme gücü sağlar. Ayrıca kapının açılıp açılmadığını algılayan sensörleri ve bir düğmeyi kullanarak kapıyı açmak için Çıkış İsteği (REX) bağlantılarını da kullanırlar.

 

Kapı Geçiş Kontrol Sistemi İçin Kapı Okuyucu Kimlik Bilgileri

Kimlik bilgileri, kartın kimlik bilgilerini tanımlayan benzersiz bir dahili numara ile birlikte gelir. İstediğiniz RFID kimlik bilgisi türünü seçebilirsiniz . Örneğin, ince bir kart, kalın kart veya anahtarlık formatları vardır. Her kimlik bilgisinin benzersiz bir numarası vardır. Ayrıca, kimlik bilgisi ile kapı okuyucusu arasında farklı veri formatları ve sıklığını kullanan kimlik bilgileri de vardır. Wiegand 26-bit, 125 KHz frekansı kullanan HID ve 13.56 MHz frekansı kullanan Akıllı kartlar vardır.

RFID yakınlık okuyucu

Pek çok farklı format olduğundan, kimlik bilgilerinizi kapı okuyucusuyla aynı satıcıdan sipariş etmek ve aynı satıcıdan ek kimlik bilgileri sipariş etmek en iyisidir. Bu, bir sonraki numaralı numaralı kimlik bilgilerini benzersiz numaralarla almanızı sağlar. Kapı kimlik bilgileri paketleri, başlangıç ​​ve bitiş kimlik numaralarına göre belirlenir ve satılır.

 

Smartphone Bluetooth Kimlik Bilgisi

En yeni okuyucular, akıllı telefonunuz tarafından sağlanan benzersiz bir numarayı da okuyabilir. Bu durumda, telefonunuzda çalışan bir uygulama, Bluetooth bağlantısını kullanarak okuyucuya bağlanır. Çoğu Bluetooth özellikli kapı okuyucusu , kapı okuyucusunun yakınındayken uygulamayı etkinleştirmenizi gerektirir.

 

Kapıya Erişim için Biyometrik Okuyucular ve Kimlik Bilgileri

Bu özel biyometrik okuyucular , taşıdığınız bir kart yerine biyometrik bilgileri okumak için tasarlanmıştır. Parmak izi okuyucular, yüz okuyucular, parmak damarı ve kişinin taşıdığı karttan ziyade karakteristiği okuyan diğer okuyucular vardır. Bu çok daha güvenli bir sistemdir ancak kapı başına maliyeti daha yüksektir.

 

Kapı Geçiş Kontrol Yönetimi

Modern kapı erişim sistemleri , ’nizde veya bir bulut sunucusunda çalışan kapı erişim yönetimi yazılımını kullanır. Kapı kontrol yönetim sistemi bilgisayarınızdan veya akıllı telefonunuzdaki bir uygulamadan kontrol edilebilir. Kayıt verileri bilgisayardaki bir veri tabanında tutulur ve bu bilgi ağ üzerinden ağdaki tüm okuyuculara yayınlanır.

Kapı Geçiş Kontrol Yönetim Yazılımı

 

Yazılım kayıtlı tüm kullanıcıların veritabanını tutar. Yeni üyelerin eklenmesini, silinmesini veya düzenlenmesini sağlar. Yazılım, bir kişiyi atanmış bir kimlik bilgisi ile ilişkilendirir. Her kişiye bir kimlik bilgisi verilir ve kartın kimlik numarası (kimlik bilgisi) kimlik bilgileri taranarak manuel olarak veya otomatik olarak girilir. Pek çok sistem, kullanıcının resmini eklemenizi sağlar, böylece doğru kişinin kimlik bilgilerine sahip olduğunu doğrulamak kolaydır. Bu, sistem bir IP sistemine entegre edildiğinde yardımcı olur . Geçiş kontrol yönetim sistemleri, bir kişinin girebileceği zamanı ve günü ve kullanabileceği kapıyı belirlemenizi sağlar.

 

Yazılım ayrıca, yönetim kişisini atamanıza ve listeye yeni kişiler ekleyebilmenize olanak tanır. Bazı durumlarda, içinde bulunduğu departman ve yardımcı olabilecek diğer bilgiler gibi ek bilgiler ekleyebilirsiniz. Sistemin çalıştırılmasına yardımcı olmak için bazı yönetim sistemleri, alarm durumlarını izlemenize yardımcı olabilecek tesis haritaları içerir. Ayrıca, kapı çok uzun açıldığında veya yetkisiz bir kişi bir kapı açmaya kalkarsa bile uyarılar oluşturabilirsiniz.

 

 

Erişim Kontrolü Sonucu

Kapı erişim kontrol sistemleri, bir kimlik numarası içeren kimlik bilgilerini içerir. Kimlik, erişim kontrolü okuyucularını kullanacak her kişiye atanmıştır. Kapı erişim kontrolü yazılımı bilgisayarınızda veya bir bulut bilgisayarda çalışır. Yeni kapı okuyucular, sisteme atanmış kişilerin tüm kimliklerini ve isimlerini saklar.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More