IP Kamera POE Kablo Yapımı

1 2.364

IP Kameranızda özelliği yoksa veya kameranızın POE özelliği var ama POE ’iniz yoksa da kablo üzerinden kameralarınıza harici adaptör ile besleme verebilirsiniz.

Çok sık sorulan sorulardan biri olan kablo üzerinden besleme yapma aşağıda detaylarıyla anlatılmıştır. Besleme yapacağınız mesafe uzun ise mutlaka kaliteli Cat6 kablo kullanın ve adaptör olarak watt’ı (W) yüksek adaptör kullanmaya çalışın.

Çalıştırıcağınız kamera Array led’li kamera ise, bu kameralar aşırı akım çektikleri için kablo ve adaptör seçimi çok çok önemlidir, Array ledli kameralarda kötü kablo kullanırsanız 10m mesafeden dahi görüntü alamayabilir, fakat kaliteli bir kablo ile 100-120m mesafeden rahatlıkla görüntü alabilirsiniz.

Dikkat; Kablo bağlantı renklerine çok dikkat edin, yanlış bağlantı yapmanız durumunda kameralarınız zarar görebilir ve garanti dışı kalabilir, sorumluluk tamamen size aittir

Kablonuzu altta resimde gösterildiği gibi açarak hazırlayın.

Turuncu Beyaz – Turuncu – Yeşil Beyaz – Yeşil renk kabloları data için

Mavi – Mavi Beyaz kabloları (+) besleme için

Kahve – Kahve Beyaz kabloları () besleme için kullanacağız.

İşin en can alıcı kısmı ayırdığımız bu renkleri RJ45 e sıralamak.

RJ45 konnektörün bakır ayakları bize bakacak şekilde;

 1. ci Ayakta; Turuncu Beyaz kablo
 2. ci Ayakta; Turuncu kablo
 3. ci Ayakta; Yeşil-Beyaz kablo
 4. ci Ayak; Boş
 5. ci Ayak; Boş
 6. ci Ayakta; Yeşil kablo
 7. ci Ayak; Boş
 8. ci Ayak; Boş

Renkleri RJ45 konnektöre doğru sıraladıysanız artık konnektörü RJ45 pense ile sıkabilirsiniz.

Ayırdığımız Mavi-Mavi Beyaz kabloyu power jack’ın (+) ucuna (üzerinde kesik çizgiler olan taraf), Kahve-Kahve Beyazkabloyuda power jack’ın (-) ucuna bağlayın ve birbirine değmemesi için izole bant ile bantlayın.

Artık Cat6 kablomuzun kameraya takacağımız uçları hazır.

Kablomuzun kamera tarafını hazırladıktan sonra sırada kablonun diğer tarafı yani ve adaptör tarafını hazırlamak kalıyor.

Kablomuzun ’e takılacak tarafının renk sıralamasını aynı yukarıda yaptığımız gibi yapmalıyız.

Mavi – Mavi Beyaz kabloyu adaptörümüzün (+) ucunaKahve – Kahve Beyaz kabloyu ise adaptörün (-) ucunabağlayarak kablomuzu hazır hale getiriyoruz.

Tüm Bağlantıları anlatıldığı şekilde yaptıysanız kabloya enerji verebilir, enerji verdikten sonra ’te kameranın aktif olduğunu görebilir ve cihazlarından yada ağdan kameranızı izleyebilirsiniz.

1 Comment
 1. geveze chat says

  Kablo rengine dikkat etmemişim bi koku geldi herhade kamerayı yaktım.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More