IP güvenlik kamerasının hasarlı RJ45 konektörü nasıl düzeltilir

Güvenlik kameralarındaki hasarlı RJ45 konektörleri yaygın bir durumdur. Bağlantının içine su girmesi ve pimlerin aşınması, elektrik sorunu veya fırtına nedeniyle yanmış konektör, kötü kaliteli kamera vb. Gibi kameranın RJ45 fişinin zarar görmesinin birçok nedeni vardır.

Bu sorun can sıkıcı olabilir, kameranız çalışmaz ve güvenliğiniz tehlikeye girer. Dahası, hasarlı bir RJ45 konektörü, yanlış bir kurulum olarak kabul edildiğinden garantiyi geçersiz kılar.

Peki, kameranızı tekrar çevrimiçi hale getirebilecek hızlı bir düzeltme var. Bu kılavuzda, bir güvenlik kamerasının hasarlı (yanmış) RJ45 konektörünün nasıl düzeltileceğini göstereceğiz. Talimatları adım adım izleyin ve yanmış kamera RJ45 konektörünüzü düzelteceksiniz.

IP güvenlik kamerasında hasarlı bir RJ45 bağlantısı nasıl düzeltilir?

Bir kameranın saç örgüsü üzerindeki hasarlı bir RJ45 konektörünü değiştirmenin iki temel yöntemi vardır. Her ikisi de hasarlı konektörü kesmekten ve bir kuplörü veya bir Keystone Jakı kullanarak bağlantıyı yeniden kurmaktan oluşur.

Unutmayın, kameranın saç örgüsünün pim şemasına ihtiyacınız var ve maalesef bu henüz standartlaştırılmadı. Güvenlik kamerasının teknik özelliklerini kontrol etmek veya üreticiye başvurmak daha iyidir.

Genellikle üreticiler kendi renk kodlu pin çıkışlarını kullanırlar, örneğin turuncu kablo bazı üreticilere veya diğerlerine ait verilere güç veriyor olabilir.

Önemli not:  RJ45 konektörünüzün neden olduğu hasar miktarına bağlı olarak, bu hileler çalışmayabilir. Bazen konektöre giren yağmur suyu kameranın kısa devre yapmasına neden olabilir ve bu da açıkça kameranın ana kartını yakar.

Bu durumda, konektörü yeniden taksanız da, kamera yanar ve tamir edilemez. Bununla birlikte, diğer durumlarda, konektörün yeniden yapılması kamerayı tekrar çevrimiçi hale getirebilir. Her iki durumda da, denemeye değer. Kaybedecek bir şey yok, en kötü senaryoda kamera çalışmıyor ki zaten durum böyleydi.

Önerilen yöntemimiz bir Keystone Jack kullanmaktır, bu daha kolay, daha hızlı ve daha az hata alanıdır. Ek olarak, düzeltmeyi gerçekleştirmek için birkaç araç kullanmanız gerekebilir. Tüm araçlar Amazon’dan veya herhangi bir yerel mağazadan kolayca satın alınabilir.

Hasarlı RJ45 kamera konektörü: Bir bağlayıcısı kullanarak sabitleyin

Bu yöntem, güvenlik kameranız için yedek bir saç örgüsü oluşturmak için bir bağlayıcının kullanılmasını içerir. Temel olarak, hasarlı konektörü keseceğiz ve konektörü bir kuplör kullanarak yeniden kuracağız. Prosedür şu şekildedir:

 • Hasarlı RJ45 konektörünü kesin
 • Kameranın saç örgüsüne yeni bir RJ45 konektörü kıvırın
 • Kamerayı ağa (veya NVR’ye) bağlamak için bir Bağlayıcı ve kablo kullanın
 • Kameranın çalışıp çalışmadığını görmek için bağlantıyı test edin.

bağlayıcı yöntemini kullanarak RJ45 konektörünü sabitlemek için ihtiyacınız olan araçlar:

Bu araçları Amazon’dan satın alabilirsiniz (yukarıdaki bağlantıları kontrol edin). Konektör bir pakette gelir, ilk seferinde doğru şekilde alamayabileceğiniz için yine de tam bir paket almanızı öneririz. Ayrıca, herhangi bir kamerayı veya ağ kablosunu sonlandırmanız gerekirse, bunları gelecekte tekrar kullanabilirsiniz. Yedek parça bulundurmak her zaman iyidir.

Adım 1. Hasarlı RJ45 konektörünü kesin

Tüm sarf malzemelerinizi aldıktan sonra, kameranızı hasarlı bir RJ45 konektörüyle tamir etmeye başlayabilirsiniz. Öncelikle hasarlı konnektörü keserek başlayalım. Normal kablolamanın başladığı yerde saç örgüsünü kesin. At kuyruğunda ses girişi, ses çıkışı vb. Gibi kullanmadığınız konektörler varsa, yeni bağlantı için daha fazla yer açmak için bunları da kesebilirsiniz.

Sonraki adım, kameranın kablosunu çıkarmak için kıvırma aletinizi kullanmaktır. Herhangi bir yalıtımı geri çekin ve kablonun içindeki 8 renkli teli ortaya çıkarın. Sonlandırma işlemine yer açmak için fazla yalıtımı kesebilirsiniz.
Önemli not:  Kabloyu çıkardığınızda, içinde ek kablolar bulabilirsiniz. Bazı kamera modelleri ses bağlantıları (ses GİRİŞİ, ses ÇIKIŞI), alarm bağlantıları, BNC bağlantıları vb. İle birlikte gelir. Genellikle ek kablolar için endişelenmenize gerek yoktur, IP kamerayı çevrimiçi duruma getirmek için yalnızca kablolarıyla uğraşmanız ve bağlantıyı yeniden yapmanız gerekir.

Adım 2: Kabloyu sonlandırın

Şimdi kameranın kablosunu sonlandırmanız gerekiyor, yani (yeni) RJ45 konektörünü kıvırmanız gerekiyor. Bu biraz yanıltıcıdır, çünkü kablolar üreticiye bağlı olarak farklı renklerle kodlanır.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, üretici / satıcı ile iletişime geçerek kameranın özellik sayfasından renk kodlu kablo diyagramını almanız gerekir. Aşağıda, bu marka adları ve satıcılar için RJ45 pin çıkış şemasını listeledik:

 • Hikvision logosu ve  bu markalar altında satılan OEM’ler için RJ45 pin bağlantı şeması3xLogic, ABUS, Acegear, Activecam, ADJ, Advidia, Alarm.com, Alibi, Allnet, Alula, Anaveo, Annke, Arcdyn, Armix, Aukoo Technology, Aventura Technologies, Avue, Cantek, CCTVStar, ClearWay, Covert Security, Dax Networks, DMP, Dodwell BMS, DSS, Dunlop, DVR Unlimited, Ellipse Security, Epcom, Esypop, Ezviz, Gess Technologies, Network Security, GovComm, Grundig, GVS Security, Hinovision, Hitachi, Hitosino, Honeywell, Hunt CCTV, Hyundai Security, Infinite Pikseller, Inkovideo, Innekt, Interlogix, Invidtech, JFL, Jlinks, LaView, LTS, Mercury Security, MicroView, Nelly’s Security, Norelco SafeCam, Kuzey Kameraları, Novicam, NTT, Oculur, Onix. Güç Teknolojisi, Koruma Grubu, Raster, Remark Thermal, RVi, Güvenlik Görüşü, Safire, Scati, SecurityTronix, Sentry CCTV, Sharp, Siqura, Akıllı CT Çözümleri, SnapAV / Luma, Uzay Teknolojisi, Syscom, Technomate,
 • Dahua logosu ve  şu markalar altında satılan OEM’ler için RJ45 pinout diyagramı Activecam, Advidia, Amcrest, Ameta, Ascendent, Backstreet Surveillance, BV Security, CCTV Security Pros, CCTV Star, CP Plus (Orange Line), Dax Networks, eLine, ENS ( eski adı Eastern CCTV ve SavvyTech), Expose, Lorex, GSS, Honeywell, IC Realtime, Ikegami, Impath Networks, Inaxsys, IndigoVision, Infinity CCTV, Innekt, Intelbras, KBVision, Lumixen, Maxron, Montavue, Oco, Optiview, Rhodium, RVI, Saxco, Security Camera King (Elite), Space Technology, Speco, ToughDog, Tyco Holis, Tyco Illustra Essentials, Unisight, VIP Vision, Watchnet, Winic, Zuum.
 •  Bu markalar altında satılan Uniview logosu ve OEM’ler için RJ45 pinout diyagramı 2M Technology, Cantronic, CCTV Security Pros, CNB, CP Plus, Dax Networks, Dorani, Eclipse, Envirocams, Fermax Australia, Galaxy, Geovision, Gess, Global, Grupo PV ( Voxel), Invid Tech, LTS, Norden (Eyenor), Openeye, Oviss, People Fu, Q-See Presidio line, Raster, Revo, Security Camera Warehouse, Uniview Tec, Western Digital .

Bu örnekte, Hikvision logolu bir kamera kullanacağız. Bir Hikvision kameradan kabloyu kesip çıkardığınızda, toplam sekiz kabloyu görebilmeniz gerekir: kahverengi, beyaz, mavi, gri, mor, yeşil, turuncu ve sarı.

Bazı Hikvison kameralarının, kameraya güç sağlamak için kullanılan (12V DC’den) düz kırmızı ve siyah dahil olmak üzere kablonun içinde 10 renk kodlu kablo içerebileceğini unutmayın. Bunları kesebilirsiniz, kamera Ethernet üzerinden Güç (PoE) kullanacağı için onlara ihtiyacımız yok.

Güç kabloları (kırmızı ve siyah) ortadan kalktığında, sekiz renk kodlu kablo ile kalacaksınız. RJ45 geçiş konektörüne bir göz atın, kabloyla bağlanan rengi sekiz pime yönlendirmek için kullanılan sekiz küçük perçin / “delik” göreceksiniz.

Şimdi tek yapmamız gereken, kameranın saç örgüsünden gelen kabloları hizalamak, onları geçiş konektöründe yönlendirmek ve bağlantıyı sonlandırmak. Bu kadar basit.

Standart bir Ethernet kablosunda, veri aktarımı için iki turuncu kablo ve iki yeşil kablo kullanılırken, mavi ve kahverengi kablolar güç (PoE) için kullanılır. Aşağıda Hikvision kameranın pinlerini gösterdik.
Geçişli konektörde sıralanan kabloları yönlendirin, sonuna kadar itin ve ardından aşağı doğru kıvırın. Tüm tellerin sonlandırıldığından emin olmak için pimin tarafını kontrol edin. Tamamlandığında, sonraki adıma geçin.

Adım 4. Bağlantıyı test edin

Bu noktada bağlantı yeniden yapılır. Ethernet bağlayıcınızı kameraya bağlayın ve ardından kamerayı ağa bağlayın ( anahtarı veya doğrudan NVR’nin arkasına).
Bekleyin ve kameranızın açılıp açılmadığını görün, IR ışıkları yanıp sönüyorsa bu, kameranın güç aldığı anlamına gelir. Ekranda herhangi bir resim görüp görmediğinizi test edin veya ağı taramak ve kameranın IP adresini bulmak için dizüstü bilgisayarınızı kullanın. Orada görürseniz tebrikler, kameranızı hasarlı bir RJ45 konektörüyle sabitlediniz.

Kameranız tekrar çevrimiçiyse, kamerayı dış mekana kurmayı düşünüyorsanız, bağlantının hava koşullarına dayanıklı olması gerekir. Bağlantıyı yalıtmak için su geçirmez bant kullanın. Mümkün olduğunca sıkı yapın. Güzel görünmek zorunda değil, tek umursadığımız kameranın tekrar çalışması.

Hasarlı RJ45 kamera konektörü: Bir Keystone Jakı kullanarak düzeltin

Bu yöntemin daha kolay olduğunu düşünüyoruz. İhtiyacınız olan tek şey bir kilit taşı jakı, kameranın pinout diyagramı ve bir delme aracıdır. Prosedür aşağıdaki gibidir:

 • Hasarlı RJ45 konektörünü kesin
 • Kilit taşı jakını inceleyin ve kabloları hizalayın
 • Kilit taşı jakındaki telleri aşağı doğru bastırın
 • Kameranın çalışıp çalışmadığını görmek için bağlantıyı test edin.

Anahtar taşı jakı yöntemini kullanarak RJ45 konektörünü sabitlemek için ihtiyacınız olan araçlar:

Bu araçları Amazon’dan (her aracın yanındaki bağlantıya tıklayın) veya herhangi bir yerel mağazadan edinebilirsiniz. Bu araçlar kullanışlıdır ve güvenlik kameralarınızla sorun yaşarsanız bunları tekrar kullanabilirsiniz.

Adım 1. Hasarlı RJ45 konektörünü kesin

Daha önce tartıştığımız gibi, hasarlı konektörü kameranın saç örgüsünden kesin. Kullanmayı düşünmüyorsanız, saç örgüsü üzerindeki diğer kabloları (alarm, ses, BNC vb.) Çıkarın.

Kabloyu soymak için sıyırma aletini (veya keskin bir bıçağı) kullanın ve 8 renk kodlu kabloyu görebilmelisiniz. Bazı kameralarda ikisi (siyah ve kırmızı) 12V DC güç için olmak üzere 10 kablo görebilirsiniz. kullanacağımız için bunları da kesin. Keystone jakını delmek için toplamda sekiz kablonuz olmalıdır.

Adım 2. Kilit taşı jakını inceleyin ve kabloları hizalayın

RJ45 bağlantısını kameranızın Ethernet kablosuna sıkıştırmanıza gerek yoktur. Bunun yerine, sekiz renkli kabloyu kilit taşı jakına yerleştireceğiz. Birkaç tür kilit taşı jakı vardır, bir delme aracına ihtiyaç duymayan ve aletin gerekli olduğu yer.

Her iki durumda da, en önemli şey, kilit taşı jakına basılmış şemaya göre kabloları doğru şekilde hizalamaktır. Tüm krikolar bir numaranın yanında bir renk koduna sahiptir ve genellikle iki standartla uyumludur: T-568A ve T-568B.

Genellikle kilit taşı jakı üzerindeki sıra şu şekildedir:

 • Sol taraf, yukarıdan aşağıya: 2, 1, 6, 3
 • Sağ taraf, yukarıdan aşağıya: 4, 5, 7, 8.

Kilit taşı jakı üzerindeki etiketli numaraya baktığınızdan emin olun. Bazı durumlarda, özellikle kilit taşı jakı, delme aracı olmadan çalışmak üzere tasarlandıysa, teller baş aşağıdan krikoya ters çevrilebilir. Yani, sol taraftan, yukarıdan aşağıya: 4, 5, 7, 8; ve sağ taraf, yukarıdan aşağıya: 2, 1, 6, 3 (yukarıdaki madde işaretlerinin tersi).

Aşağıda standart bir RJ45 Keystone Jack (Hikvision kamera için) şeması verilmiştir.

Kilit taşı araçsız ise, üstteki satır diyagramın başını aşağı çevirin (yukarıdaki paragrafı kontrol edin).

Adım 3. Keystone jakındaki telleri aşağı doğru bastırın

Kilit taşı jakının terminalindeki her bir kabloyu aşağı bastırmak için delme aracını kullanın. Aletin bıçağı krikonun dış tarafına yerleştirilmelidir ve aşağı doğru ittiğinizde fazla teli kesecektir. Her vuruşta, araçtan bir klik sesi duymalısınız.
Alet gerektirmeyen kilit taşına sahipseniz, terminallerdeki her bir kabloyu sıralayın ve krikoyu kapatın. Kapağın sıkı ve iyi kapatıldığından emin olun. Kilit taşı jakınız ile birlikte geliyorsa, kelepçeyi kullanın.

Kilit taşı jakınız bir alet gerektirmiyorsa, her kabloyu aynı anda hizalamanız gerekir. Sonra krikonuzu kaparsınız. Bazen krikonuzda, fazla kabloyu kesmeye yardımcı olmak için krikoyu daha da sıkı sıkıştırmak için kullanabileceğiniz küçük bir kol bulunur.

Adım 4. Bağlantıyı test edin

Tamamlandığında, kamerayı tekrar ağa veya NVR’ye takın ve çevrimiçi olup olmadığını görmek için bekleyin. Genellikle, bağlantı doğru bir şekilde yapıldıysa, kamera 3-5 dakika sonra tekrar çevrimiçi olur.

Kameradan gelen herhangi bir ışık görmüyorsanız, bu, kameranın açılmadığı anlamına gelir. Bağlantıyı bir kez daha yapmayı deneyin. Doğru renk sıralaması şemasını izlediğinizden emin olun. Bazen kameranın kendisi yanar (yanar) ve sorun konektörde değildir.

Kamera çalışıyorsa, bağlantının hava şartlarına dayanıklı olduğundan emin olun. Jakı yalıtmak için su geçirmez bant kullanın (kamerayı dış mekana kurmayı düşünüyorsanız).

Sonuç

Güvenlik kameranızın RJ45 bağlantısı hasarlıysa, bu yine de kayıp bir neden değildir. Yukarıda gösterilen yöntemlerden birini (Ethernet bağlaştırıcı veya kilit taşı jakı) kullanarak konektörü yeniden yapmayı deneyebilirsiniz.
Bu prosedürlerin önemli bir kısmı, güvenlik kameranızın doğru renkli kablo pimini elde etmektir. Kameranın özellik sayfasını kontrol edebilir veya üretici / satıcıyla iletişime geçip onlardan diyagramı sağlamalarını isteyebilirsiniz.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.