Türkiye’nin Elektronik ve Bilişim Tarihi Belgeseli: Büyük Sıçrama (Tüm Bölümleri)

6 35

Türkiye, geçmişte yaşanan büyük zorluk ve imkânsızlıklara rağmen, teknoloji dünyasında önemli bir yer almaya başladı. Daha da ilerleyebilmek için geçmişi bilmeli, dersler çıkartabilmeli ve geleceği şekillendirecek genç nesiller yetiştirebilmeliyiz.

Türkiye’de  ve sektörünün gelişimini anlatmak amacıyla hazırlanan, KAREL olarak bizim de desteklediğimiz; Belgeseli, bugünlere nasıl geldiğimizi sektörün kendi oyuncuları ile ilk ağızdan bizlere aktarıyor.

Amatör radyoculuk ile başlayan serüven, ilk TV kanalı ile devam ediyor. hattı bağlatmak için geçen yıllar ve çevir sesi duymak için beklenen saatler ise, Türkiye’de telekom sektörünün nasıl zorlu süreçlerden geçerek bugünkü ileri teknoloji iletişim sistemlerine kavuştuğunu hatırlatıyor.

Savunma Sanayimizin imkansızlıkları aşarak ileri seviye teçhizat ve sistemlere nasıl kavuştuğunu gösteriyor.

Elektronik üretim ve Ar-Ge konularında nasıl yollardan geçerek ihracattaki başarıyı yakaladığımızı anlatıyor. Bu fırsatla Akare Film’e çok büyük emek ve özenle hazırlanmış bu belgesel için teşekkür ederiz.

Büyük Sıçrama 1. Bölüm:

Türkiye’nin teknoloji tarihini ele alan ‎Büyük Sıçrama belgeselinin birinci bölümünde, Osmanlı İmparatorluğu – Türkiye Cumhuriyeti ekseninde; 1980 yılına kadar olan süreçte yerli elektronik sanayinin kuruluş evresi ele alınıyor.

Büyük Sıçrama 2. Bölüm:

İkinci bölümde, 1980-2000 yılları arasında telekomünikasyon ve tüketici elektroniğinde yaşanan sıçramalar; , ve teknolojilerinin Türkiye’ye gelişi yer alıyor.

Büyük Sıçrama 3. Bölüm:

Büyük Sıçrama’nın üçüncü ve son bölümünde, 2000’li yıllarda yaşanan elektronik ve bilişimyakınsamasının günümüzdeki izdüşümü ve Türkiye’nin yakın gelecekteki teknoloji potansiyelinikonu alınıyor.

6 Comments
 1. Bahar Özlem Albaş says

  Lütfen yardım edin ben yapamadım.

 2. Özde Acarkan says

  Lütfen yardım edin ben yapamadım.

 3. Mustafa Ceylan says

  Lütfen yardım edin ben yapamadım.

 4. Hüseyin KAPLAN says

  Gereken bilgileri size yazayım.

 5. Mehmet Ali says

  Elinize sağlık, güzel çalışma. Emekleriniz için teşekkürler 🙂

 6. Nuhaydar Akbilmez says

  Teşekkürler yardımcı oldu

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More