DVR Genel

RCA / BNC konnektör Nerede Kullanılır? SMPS Nedir?


Genel olarak video ve ses sinyalini taşımak için kullanılır. RCA konnektör 1940’ların başında Radio Corporation of America isimli Amerikan firması tarafından geliştirilmiştir. RCA ismi bu şirketin isminin baş harflerinin kısaltmasından oluşur.
RCA konnektörlerin en büyük sorunu, erkek konnektörün sinyal taşıyan canlı ucunun, dış kısımda kalan referans ucu değmeden dişi kısım ile temas etmesidir. Çalışan cihazlarda konnektör sökülüp takılırken, kısa süreli yüksek bir sesin çıkmasına, hatta bazı durumlarda aygıtın bozulmasına sebep olur. Bu sebeple, aygıt çalışıyorken RCA konnektörü söküp takmak sakıncalıdır.
RCA nedir
konnektör:
laboratuarı bilim adamlarından Neil-Concelman tarafından geliştirildi. BNC konnektör ismini mucidinin isminin baş harflerinden alır.
BNC Nedir
SMPS:
SMPS, Switch Mode Power Supply kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. SMPS Türkçe’ye anahtarlamalı güç kaynağı olarak çevrilebilir.
Doğrusal (Lineer) güç kaynaklarına göre iki önemli avantaj sağlar.
1. Giriş geriliminin değişiminden büyük ölçüde bağımsız çıkış gerilimi verebilmesi
2. Enerjiyi aktarımında küçük çaplı transformatör ihtiyaç duyması.
Kalitesiz SMPS’lerde en büyük risk besleme üzerinde yüksek frekanslı bir gürültünün oluşmasıdır.
Özellikle ses ve görüntünün olduğu sistemlerde bu durum çok büyük önem taşır. Gürültülü ve kalitesiz görüntü oluşan sistemlerde dikkat edilmesi gereken ilk nokta güç kaynağıdır.


4 yorumlar

yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.