PTZ kamera nedir?

0 594

Teknolojiden hoşlanıyorsanız, insanların uzaktan bir güvenlik kamerası işlettiği filmlere dikkat edin. Bu bir PTZ kameranın bir örneği .

Bir PTZ kamera, kendi lensini soldan sağa (PAN) ve yukarı ve aşağı (TILT) hareket ettirebilen bir kameradır, ayrıca büyütmeyi (yakınlaştırma) kullanabilmektedir. Bu hareketlerin her biri, kolu, fare veya hatta uzaktan kumanda gibi bir cihaz kullanılarak operatör tarafından uzaktan kontrol edilebilir.

Bu nedenle, PTZ, PAN, TILT ve ZOOM için duruyor, bu tür bir kameranın yapabildiği tam olarak üç hareket. Bu kamerayı her yerde kolayca bulabilirsiniz.

tipleri 

PTZ kameraların farklı tipleri ve sınıflandırmaları vardır.

Günümüzde IP PTZ kamera olarak da bilinen Dijital PTZ kameraları bulmak kolay , ancak yıllar önce tüm kamera analogtu ve ekstra kablolarla kontrol edilmek zorundaydı.

Bir televizyon stüdyosunu ziyaret ederseniz, bu kameralardan bazılarını göreceksiniz, çünkü bunlar büyük ölçüde sahneleri hareketli olarak çekiyorlar.

Güvenlik endüstrisinde, PTZ kameralar şüpheli aktiviteyi daha iyi detaylara sahip olmak için daha yakından izlemelerine ve kaydetmelerine yardımcı olduğundan çok yaygındır .

Analog nasıl kontrol edilir 

PTZ kameranız analog model ise, bunu kontrol etmek için iki seçeneğiniz vardır:

1. Ek kablo kullanarak kameraya komut gönderin.

Bu durumda, kabloları kablolara paralel olarak çalıştırmanız ve bir RS-485 arayüzü ve Pelco-P, Pelco D gibi bir PTZ protokolü kullanmanız yeterlidir .

RS-485 kullanarak PTZ kamera

Analog ve joystick (veya DVR), komutun çalışacağını garantilemek için aynı tür bir protokole sahip olmalıdır.

2. Koaksiyel kabloyu kullanarak kameraya komut gönderin.

Bazı kamera üreticileri, koaksiyel kablo üzerinden komut göndermek için bir protokole sahiptir.

Pelco, ” koaksitron ” adı verilen bu tür protokolleri icat eden ilk üreticiydi ve daha sonra aynı şekilde çalışmak için başka protokoller de oluşturuldu.

Koaksiyel kablo video ve kamera kontrolünü ele alabildiğinden, bu protokolü kullanarak kameranın ekstra kablo kullanmadan kontrol edilmesi mümkündür.

IP nasıl kontrol edilir 

IP PTZ kameralar kontrol için ekstra kabloya ihtiyaç duymaz, video, ses, komut ve hatta güç kablosu ile gönderilir. 

Bir kameranın kablosuyla nasıl güçlendirileceği hakkında daha fazla bilgi için makaleyi okuyun: 

Sonuç

PTZ kameralar, izlenen ve kaydedilen her şeyin ayrıntılarını almak için çok kullanışlıdır. Operasyonu çok kolaydır ve sonuçlar genellikle çok iyidir.

Fikir, diğer sabitleme kameralarını desteklemek için bir kullanmak ve operatörün Pan, Tilt ve Zoom kullanarak sahnedeki ayrıntıları aramasına izin vermektir.

Günümüzde daha iyi bir seçenek, yüksek çözünürlüklü bir IP kullanmaktır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More