IPTV nedir? IPTV servisleri nelerdir?

0 160

Dijitalleşen dünya alışkanlıklarımızı değiştirdi. Geleneksel alışkanlıklarımızın önemli bir kısmı dünyayla birlikte yenileniyor. Bunların arasında televizyon izleme alışkanlığımızı da sayabiliriz. Tek kanallı dönemden geldiğimiz noktada dünyanın her yerindeki televizyon kanallarına tek tuşla ulaşabiliyoruz. Ayrıca artık antene olan ihtiyaç da ortadan kalkıyor. Günümüzde altyapısını kullanarak dijital yayın sunan bir teknoloji bulunuyor; IPTV. 1994 yılında ortaya çıkan IPTV nedir? IPTV servisleri nelerdir? Bu yazımızda tüm bu sorulara yanıt veriyoruz.

IPTV nedir?

Aslında IPTV son yıllarda bazı telekomünikasyon şirketi tarafından kullanılıyor. İnsanların televizyon karşısında geçirdiği süre gittikçe azalıyor, çünkü birçok kişi kendini bu ekrana bağlamak istemiyor. İnsanların önemli bir kısmı televizyon izleme aktivitesinde yenilikçi bir bakış açısı arıyor. Burada da yeni nesil teknoloji karşımıza çıkıyor. IPTV nedir? Derseniz bunu, ya da kablo altyapısını kullanarak sınırsız kanal özelliği sunan bir platform olarak tanımlayabiliriz. Dijital yayın sunan teknoloji bunun için geniş bant internet altyapısına ihtiyaç duyuyor.

Bu teknoloji daha sonra izleme ya da yayını kaydetme gibi özelliklere sahip olduğu için geleneksel televizyonlardan daha kolay bir kullanım şekli sunuyor. Bu aşamada IPTV’nin çalışma şekline de bakmak gerekiyor.

Aktarılması gereken televizyon yayınını seçen yayıncılar sonrasında bunu üzerinden paket olarak iletebiliyor. Abonelerin izleyebileceği bir şifreleme sistemi kullanan yayıncı böylelikle yayınını izleyiciyle buluşturabiliyor. İzleyici de bilgisayar ya da bir alıcıyla yayıncıya bağlanıp bilgilerini doğruladıktan sonra yayınları izlemeye başlıyor.

IPTV her geçen gün popülerliği artan ve çok sayıda aboneyi kendine çeken bir teknoloji. Bunun sebebi başta da dediğimiz gibi insanların yayınlara istediği zaman istediği şekilde erişmek istiyor olması. Kullanıcıların, televizyon yayınlarını kendine göre ayarlayabilmesini sağlayan IPTV’ler insanları kendine çekmeyi başarıyor.

IPTV servisleri nelerdir?

Aslında ismine kulağınız aşina olmayabilir ancak birçok telekomünikasyon şirketinin IPTV servisleri sayılan hizmetleri mevcut. Bunların en eskilerinden biri Türk Telekom’un televizyon hizmeti olan Tivibu. Uzun yıllardır faaliyet gösteren ve çok sayıda kullanıcısı olan Tivibu, IPTV servisleri arasında yer alıyor. Kullanıcıların abone olduktan sonra TV yayınlarını izlemesine olanak sağlayan gibi Turkcell’in de benzer bir servisi bulunuyor.

Çoğu zaman IPTV servisleri ile hizmeti karışabiliyor. Açılımı Protocol Television olan IPTV’yi hizmetinden ayıran en önemli fark TV yayını sırasında internet kotasından yemiyor olması. Aynı zamanda IPTV’nin internet hızına da negatif bir etkisi olmuyor.  hizmeti ise doğrudan hızıyla bağlantılı olarak kullanılıyor.

Türkiye’de bu teknolojinin kullanımının bazı hukuki şartları bulunuyor. Bu yüzden dikkatli olmak şart. Esasen bu teknolojiyi kullanmak suç değil ancak illegal yayıncılara bulaşmamak gerekiyor. Orijinal yayıncının içeriklerinden illegal olarak gelir elde eden yayıncıların yayınlarını izlemek ülkemizde suç olarak değerlendiriliyor. Böyle bir aboneliğiniz varsa bunun 6 aydan 2 yıla kadar para veya hapis cezası olduğunu unutmayın. Aynı süre aralığındaki hapis cezası yayıncılar için de söz konusu.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More