IP Kamerayı Bilgisayara Bağlama

7 2.952

Çoğu tüketici, ev, iş yeri veya mülkleri için profesyonel bir IP tabanlı güvenlik kamera sistemine ihtiyaç duyuyor ancak IP sistemlerinin karmaşık ve çok ağır olduğu varsayımı altındadır. Bu, onları satın almaktan vazgeçirir ve onlara ihtiyaç duydukları güvenliği engeller. Gerçek şu ki, bir kurmanın düşündüğünüzden daha kolaydır. Temel bir ağ anlayışı içerir ve bazı basit adımları izleyerek IP kameralarınızın kısa sürede çalışmasını sağlayacaksınız.

Bir IP kamerası doğrudan ağınıza veya bilgisayara bağlanabilir ve bunu yapmanın üç yolu vardır. Aşağıda listelenen üç yol bir gerektirmez. Bir NVR veya Ağ Video Kaydedici, IP kameraların bağlandığı cihazdır. NVR, IP kameralar tarafından sağlanan videoyu, NVR türüne ve onunla birlikte kullanılan kamera türüne bağlı olarak, HD (720p, 1080p), 2K HD veya 4 Ultravah (4K) bir sabit sürücüye kaydeder.

IP kameralar ağ tabanlı kameralar olmakla birlikte, yerel bir ağ üzerinde kullanılabilen bağımsız aygıtlar olduğu için kullanılmak üzere İnternet erişimi gerektirmezler. Basit bir yerel ağ aşağıdakilerden biri olabilir:

 1. Masaüstü bilgisayarınızın ağ bağlantı noktasına bir ağ kablosuyla bağlanan bir IP ağ kamerası.
 2. Bir masaüstü veya dizüstü bilgisayara bağlı bir yönlendiriciye bağlı bir IP kamera, ancak yönlendirici internete bağlı değildir.

Ancak, sisteminizi internetten uzaktan görüntülemek isterseniz, sistemi ’e bağlamanız gerekir.

IP güvenlik kamerası sistemi için bir NVR’ye ihtiyacım var mı?

Ağ kameralarınızı görüntülemek veya hatta video kaydetmek için bir NVR gerekli değildir. Kameraları test ediyorsanız, geçici bir kurulum arıyorsanız veya ucuz bir şeyler ayarlamak istiyorsanız, IP kameralı bir bilgisayar kullanarak bir NVR’ye iyi bir alternatif oluşturabilirsiniz.   , PC’lerin IP kameraları görüntülemesine ve kaydetmesine olanak tanıyan bilgisayar yazılım programımızdır. Ancak, bu tür işleme bilgisayarlardan çok şey talep edecektir. Büyük olasılıkla, yüksek çözünürlüklü IP ağ kameralarından video işlemek için tıkanıklık duyacağından bu bilgisayarı kişisel kullanım için kullanamazsınız. Ayrıca, bilgisayarlar güvenilmez olabilir ve kilitlenebilir, kaydedilen video olmadan potansiyel olarak sizi terk eder.

NVR  ürünleri, sağlam ve kazasız olarak bilinen ve 7 gün 24 saat çalışacak ve kullanıcı hesabı erişim izinleriyle sistem güvenliğini koruyacak şekilde tasarlanmış bir Linux işletim sistemi kullanan bağımsız cihazlardır. Tam bir güvenlik kamerası sistemi için , kameralarla birlikte bir NVR kullanmak isteyeceksiniz. SmartPSS yazılımı, bir bilgisayardan NVR’ye bağlanan ve NVR’ye bağlı kameraları izlemek ve kaydedilen güvenlik görüntülerini oynatmak / indirmek için bir istemci yazılımı olarak kullanılabilir.

IP kamerayı bir bilgisayara bağlamak için üç yol

Başlamadan önce, ağ kamera sistemlerinin video ve gücü doğru çalışması için taşıma yeteneği gerektirdiğini anlamak önemlidir . Power Over Ethernet (PoE), bir Ethernet kablosu üzerinden video / veri sinyali ve gücü ileten bir teknolojidir. PoE’nin mevcut olmadığı durumlarda, kameraya güç sağlamak için 12V DC güç adaptörü gerekecektir.

İkincisi, ağınızdaki kameraları bulmak için IP bulucu Yapılandırma Aracını kullanmanız gerekecek . Ağ kameralarını kullanırken IP adreslerinin nasıl önemli olduğu hakkında temel bilgi birikimi hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen güvenlik kameralarını internete bağlama konusundaki rehberimizi okuyun .

Şimdi, bir IP kameraya bilgisayarınızdan bağlanmanın üç yolunu tartışalım.

1) 12V DC güç adaptörü bir ağ kablosuyla bir PC’ye doğrudan

a) Bu yöntem için 110V AC prizine takılan 12V DC 1amp güç adaptörü kullanarak kameraya güç sağlayacağız . Aşağıda, güvenilir güç adaptörünün resmi yer almaktadır.

1_12v

b) Daha sonra, fotoğraf makinesinden bilgisayarınıza bir ağ kablosu bağlayın.

2_connect_camera

3_network_connection

c) Kameranızla konuşabilmeniz için bilgisayarınızın ağ bağlantı noktasını 192.168.1.200 gibi bir statik IP adresine ayarlayın. Windows Bilgisayarında bunu nasıl yaptınız:

Bilgisayarınızın Ağ Bağlantı Noktasının IP Adresini Değiştirme

 

Windows 10’u kullanarak bilgisayarınızın Ağ Bağlantı Noktasının IP Adresini Değiştirme.

d) Bilgisayarınızın kablolu ağ bağlantı noktasına atanan bir statik IP adresiniz olduğunda, bilgisayarınızdaki WiFi’yi kapatın. Kameranın geçerli IP adresini  , gösterildiği gibi Yapılandırma Aracı’nı kullanarak bulabilirsiniz . Test kameramızın mevcut IP adresi 10.1.1.65’tir. 192.168.1.120 demesine izin vermek için IP adresini değiştirmeniz gerekiyorsa, düzenlemek için kurşun kalem simgesini tıklayarak bunu yapabilirsiniz.

4_config_change

e) Güvenlik kameralarını internete bağlayan makalemizde açıklandığı gibi , bir ağdaki iki cihazın birbiriyle konuşması için, aynı IP adres düzenine sahip olmaları gerekir. 1C’de bilgisayarımızın adresini 192.168.1.200 olarak ayarladık, bu kameranın adresini 192.168.1.X olarak değiştireceğiz, burada X 2 ile 254 arasında bir sayıdır ve bilgisayarımızın geçerli adresi ile aynı değildir. 12’yi seçtik, bu nedenle rehberimizde takip ediyorsanız kameranızın ip adresini ayarlamanın bir ekran görüntüsü aşağıda verilmiştir. Alt ağ 255.255.255.0 ve ağ geçidi 192.168.1.1 olarak ayarlayın.

5_new_IP

f) Fotoğraf makinenizin IP adresini ağınıza uyan bir IP adresine değiştirdikten sonra, kameranızın yeni IP adresini internet explorer’ın URL’sine yazın. İşte kısa bir örnek:

Bir Web Tarayıcısı Kullanarak Bir IP Kamerayı Görüntüleme

 

Bu videoda, Internet Explorer web tarayıcısı kullanarak Web Hizmetinde oturum açmayı ve IP kameranızın video akışını görüntülemeyi öğreneceksiniz.

Ayrıca kameramızı PC yazılımımızı kullanarak da izleyebilirsiniz . İşte zaten nasıl SmartPSS kurulu olduğunu.

Akıllı PSS’ye IP Kameraları Ekleme

 

Bu videoda, akıllı PSS’ye IP kameralarını nasıl ekleyeceğinizi öğreneceksiniz; böylece kameranızı uzaktan izleyebilirsiniz.

Özetle yukarıdaki, bir IP kamerayı kablolu bir ağ bağlantı noktasına sahip bir bilgisayara bağlamak için hızlı ve kolay bir yoldur. Bu, aşağıdaki senaryolarda harika:

 • Bir yönlendiriciniz yok ve bir bilgisayar ile bir güvenlik kamerası arasında kapalı devre sistemi kurmak istiyorsunuz .
 • Bir IP kamerayı test etmeye ya da gidermeye çalışıyorsunuzdur.
 • Bir güvenlik video kaydedicisine doğrudan bir bilgisayardan bağlanmaya çalışıyorsunuz .

Çoğu bilgisayarda yalnızca bir ağ bağlantı noktası bulunur; bu nedenle, bu yöntem yalnızca ağ bağlantı noktanızı kullanacak ve kablolu bir İnternet bağlantısı sağlayamayacağından sorunlu olabilir. Sonraki 2 yöntem ağdaki bir ağ kamerasını nasıl ayarlayacağınızı gösterecektir. Yöntem 2, 12V DC güç kaynağı ile bir kamera kurmak içindir ve Yöntem 3, bir PoE enjektörünü veya anahtarı kullanmayı gerektirir. Bu iki yöntem arasındaki tek fark kamera gücünün nasıl verildiğidir.

2) kameraya 12V DC güç + yönlendirici ağ kablosu

Bu yöntem, yönlendiricinize IP kamerayı nasıl bağlayacağınızı ve bir ağ üzerinden görüntülendiğini ve 12V DC güç adaptörü kullanarak fotoğraf makinesine güç sağladığını gösterecektir.

a) Kameranıza 12V DC güç kaynağı bağlayın ve güç adaptörünü kameraya güç sağlamak için duvara bağlayın.

6_power_network

b) Kamera ve yönlendirici arasında bir veri bağlantısı kurmak için fotoğraf makinesinden bir ağ (Ethernet) kablosunu yönlendiriciye bağlayın.

7_camera_router

c) Kameranın önyüklemesi yaklaşık 2-3 dakika sürer. Yerel alan ağınızdaki () kamerayı bulmak için IP Bulucu Yapılandırma Aracımızı kullanın. Aşağıda, davamıza nasıl geldiğini gösteren bir ekran görüntüsü verilmiştir.

4_config_change

Kamera şu anda 10.1.1.65’lik bir IP adresine sahip. Güvenlik kameralarını internete bağlayan makalemizde açıklandığı gibi  kameranın ağınızdaki bilgisayardan erişilebilmesi için IP adresinin ağınızın IP şemasına uyması gerekir. Bizim durumumuzda yönlendirici IP 192.168.1.1, bu yüzden kameranın IP adresini değiştirmek zorunda kalacağız. IP’yi basitçe değiştirmek için düzenlemek için kurşun kalem simgesine basın.

d) Fotoğraf makinesini 192.168.1.X olan bir IP’ye ayarlayacağız, 192.168.1.12’yi seçtik. Devam etmeden önce ve IP adresini değiştirmeden önce, ağ üzerinde ağ iletişimi sorunları yaratacak yinelenen IP adreslerini düşünmek zorundayız. LAN’ınızda belirli bir IP adresinin olup olmadığını görmek için Windows’da komut istemini kullanarak kullanmak istediğiniz adrese  işlemi yapın . Aşağıda, ping komutunun nasıl kullanılacağını açıklayan bir video bulunmaktadır. Terminalde bu komutu Mac’te de kullanabilirsiniz.

Ağınızdaki Aygıta Ping Nasıl Yapılır?

 

Ağınızdaki Aygıta Ping Nasıl Yapılır?

e) IP adresini değiştirelim. Durumumuzda 192.168.1.12 olarak ayarladık. Basit ağlarda genellikle 255.255.255.0 alt ağ maskesi, ağ geçidi yönlendiricinin IP adresidir. Tamam tuşuna basın.
5_new_IP

f) Fotoğraf makinesine yeni bir IP adresi atandıktan sonra, yukarıda 1F’de gösterildiği gibi Web Tarayıcınızı veya SmartPSS’inizi kullanarak kameraya erişebilirsiniz.

3) Kamera – PoE Anahtarı veya PoE Enjektörü

PoE’nin kameraya güç sağladığını ve bu senaryoda 12V güç adaptörünün gerekli olmadığını tartıştık.

Bu yöntemde, kamera ile uyumlu bir PoE anahtarı veya enjektör üzerindeki PoE bağlantı noktasına bir ethernet kablosu takarsınız. PoE anahtarı veya enjektör yönlendiriciye bağlanır.

İşte bir PoE anahtarına nasıl bağlanıyorsunuz.

8_switch_router

İşte bir PoE enjektörüne nasıl bağlanıyorsunuz9_injector

Yine, kameranızın IP adresini bulmak için Config Tool’u kullanın ve 2C ile 2E arasındaki adımlarda açıklandığı gibi ağ düzeninize uyacak şekilde değiştirin (gerekirse). Kamera bilgisayarınızla aynı ağa girdikten sonra Adım 1F’de gösterildiği gibi kameraya giriş yapabilir ve izleyebilirsiniz.

özet

Bu noktada, artık ağ hakkında iyi bir miktarı bilmelisiniz ve bilgisayarınızı ve IP kameranızı kullanan kendi IP kamera sisteminizi yapmak için yukarıda belirtilen adımları uyguladınız.

7 Comments
 1. Metmet ASLAN says

  Paylaşım için minnettarım bayım.

 2. Cuma Kılıç says

  IP Kamerayı Bilgisayara Bağlama

 3. Halil Ekinci says

  Bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkür ederim..

 4. Kayıhan Nedim Akarcalı says

  Çok bilgilendirici olmuş emeğinize sağlık

 5. Tutkum Ahmadı Asl says

  Çok teşekkürler büyük bi dertten kurtuldum sayende

 6. Puan Hesaplama says

  Evime ip kamera kurmak istiyordum ve bu konuda internetteki bilgiler gerçekten çöp. Allahtan sizi buldum, çok teşekkür ederim dvrdestek!

 7. IP kameralar, HD kameralar, Arlo kameralar
  AHD kamera texnologiyası ənənəvi analoq təhlükəsizlik sistemləri ilə eyni infrastrukturdan istifadə edir və HD keyfiyyətində yüksək aydınlıqda görüntü təmin edilir və iqtisadi sistemdir.
  Arlo Kameralar satışı
  Ip Kameralar satışı
  HD Kameralar satışı

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More