Hikvision(Haikon) Cihaz Kurulumu Tüm Aşamalar

0 1.527

Bu makalede, bir Hikvision DVR’ın nasıl kurulacağından bahsedeceğim, böylece gözetim sisteminizi hızlı bir şekilde çalıştırabilir. Sadece okumaya devam et …

Hikvision DVR ön kısım

Temel kayıt ve izleme için bir Hikvision DVR kurulumu, kameralarınızın zaten kurulu ve DVR’a bağlı olduğunu varsayarsak, genellikle 10 dakikadan uzun sürmeyen hızlı bir iştir. Yapılandırmayı tartışalım.

DVR Sabit sürücü kurulumu

DVR’ı kameralarınızı kaydetmeye başlamak için kurmadan önce bir Sabit Disk Sürücüsünün (HDD) takılması gerekir. Aşağıdaki resme bakın.

Hikvision DVR HDD

HDD’yi fiziksel olarak kurmak, güç ve veri kablolarını bağlamak için kayıt cihazını açmanız yeterlidir. Teknik beceri gerektirmeyen kolay bir işlemdir.

==> HDD kapasitenizin yeterli olduğundan emin olmak için, makaleyi okumanızı önemle tavsiye ederim: Bant genişliği ve CCTV için göz önünde bulundurulması gereken faktörlerin daha iyi anlaşılması için depolama ve makaleyi de okumanızı tavsiye ederim

ÖNEMLİ: Kayıt cihazlarıyla çalışmak üzere tasarlanmış bir Surveillance Sabit Disk kullanmanız gerekir. Seagate ve Western Digital’den Diskler öneririm .

Hikvision DVR bağlantıları

Tamam, tüm kameralarınızı bir sonraki resimde gösterildiği gibi DVR’a takıp bağlamanız gerekir, sadece iyi koaksiyel kablolar ve konektörler kullandığınızdan ve DVR’ın veya VGA çıkışı üzerinden bir monitöre bağlı olduğundan emin olun.

Hikvision DVR arka parça bağlantısı

Bu, Hikvision DVR’nizi yerel olarak çalıştırmanız ve çalıştırmanız için gereken minimum değerdir. Resimde gördüğünüz gibi bir HDMI kablosu kullanılıyor, ancak artık tavsiye edilmese de, bir VGA monitörü de kullanabilirsiniz.

Hikvision DVR kurulumu

HDD’yi kurduktan ve kabloları bağladıktan sonra, Hikvision DVR’nizi kurmanın zamanı geldi. Tüm konfigürasyon, ekranındaki bir menüyü kontrol edebilen bir fare kullanılarak yapılır. Bağlı bir USB fareniz olduğundan emin olun.

Hikvision DVR

DVR Sabit Sürücüsünü Kontrol Edin

Yapmanız gereken ilk şey, HDD’nin doğru şekilde kurulduğundan emin olmak. Sadece farenin sağ tuşu ile ekrana tıklayın ve ” Menü ” seçeneğini seçin .

Hikvision DVR Ana Menüsü

Sabit Disk Sürücüsü yapılandırmasını açmak için HDD düğmesini tıklayın …

Hikvision DVR Ana Menü HD

HDD, menüde görünmelidir. Çekim kaydına hazır olduğundan emin olmak için formatlamanız gerekir. Onay kutusunu seçin ve ” Init ” i tıklayın .

Hikvision DVR Menü HDD Init

Tüm verilerin HDD’den silineceğini bildiren bir mesaj ekranda görüntülenir. Devametmek için ” Tamam ” ı tıklamanız yeterli.

Hikvision DVR Format HDD

DVR HDD’yi formatlar ve her şey kayıt için hazırdır.

Hikvision DVR HDD Biçimlendirme

Tarih ve saati ayarlayın

Hikvision DVR’niz kayıt için hazır, ancak çekimlerinizde yanlış tarih ve saate sahip olmak istemezsiniz, değil mi? Bu nedenle tarih ve saati yapılandırmanız GEREKİR.

Bu basit bir işlemdir, sadece yapılandırma menüsünü açın …

Hikvision DVR Ana Menü Konfigürasyonu

Doğru tarih formatını seçin ve tarih ve saati ayarlayın.

Hikvision DVR Ana Menü Tarih ve Saat

Artık Hikvision DVR’niz tüm kameraları doğru tarih ve saatte kaydedebilir, böylece bir şey olduğunda çekimlerde arama yapabilirsiniz. ?

Kameraları yapılandırın

Kameraları, doğru kanala bağlı olduklarından ve mümkün olan en iyi kaliteye sahip olacaklarından emin olacak şekilde yapılandırmak önemlidir.

Hikvision DVR, her kamerayı ayrı ayrı ayarlamanıza  olanak sağlar :

– HD-TVI, HT-CVI, AHD, CVBS veya IP gibi kullandığı teknoloji;

– Ekranda görüntülenen bilgiler (Ekran Görüntüsü);

– Parlaklık, Doygunluk, Kontrast, Ton, Netlik ve Denoising.

– PTZ kontrolü ve hareket algılama.

Daha fazla seçenek var, ancak Hikvsion DVR’nizi çekim kaydı için hazır hale getirmek için sadece yapmanız gereken temel şeyleri ele almak istediğim için bu makalenin odağı değil.

==> Farklı teknolojisi türleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen şu makaleyi okuyun: HD-TVI, HD-CVI ve AHD karşılaştırması. Ayrıca PTZ kamera hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz: PTZ kamera nedir.

Pekala, kamera yapılandırmasına bir göz atalım, kamera menüsünü açın.

Hikvision DVR Menü Kamerası

Kameralarınızın kullandığı teknoloji türünü seçin, yukarıda açıklandığı gibi, seçenekler TVI, AHD, CVBS veya IP kameralardır (bu DVR modeli için).

Hikvision DVR kamera menüsü

Hikvision kameralarını kullanıyorsanız, varsayılan teknoloji HD-TVI, kameralar için varsayılan teknoloji AHD, diğer düşük çözünürlüklü kameralar CVBS’dir.

Kameralarınızın hangi teknolojiyi kullandığından emin olun ve kutuları işaretleyin.

Bir sonraki adım, tarih / saat ve ekrandaki kamera adı gibi bilgileri gösteren OSD’yi(Ekran Görüntüsü) yapılandırmaktır .

Hikvision DVR OSD menüsü

Kurulum çok basittir, sadece kameraları seçin ve ekranda görüntülemek istediğiniz bilgileri kontrol edin ve kamera adını değiştirin.

” Görüntü ” menüsünde, daha iyi bir görüntü kalitesi elde etmek için kameranın Parlaklık, Doygunluk, Kontrast, Ton, Netlik ve Denoising ayarlarını yapabilirsiniz.

Hikvision DVR parlaklığı

Bir PTZ (Pan Tilt Zoom) kamera kullanıyorsanız, ihtiyacınız olan parametreleri ayarlamak için menüyü açmanız yeterlidir. Aksi takdirde, sadece bu menüyü yoksay.

Hikvision DVR kamera menüsü PTZ

Son olarak, kamera hareket algılamayı ayarlamak için ” Hareket ” menüsünü açın .

Hikvision DVR’lar, senaryoda hareket olup olmadığını kontrol etmek için kameradan gelen görüntüyü analiz edebilir. Hassasiyet gibi diğer parametreleri ayarlamak üzere hareketin algılanmasını istediğiniz alanı ayarlayabilirsiniz.

Hikvision DVR Hareket Algılama

Bunları ayarlamanız gereken temel şeyler bunlar, isterseniz diğerlerini de kontrol edebilirsiniz, fakat şimdi bir sonraki adıma geçelim … kayıt.

Hikvision DVR kayıt kurulumu

Hikvision DVR kayıt kurulumu çok basittir, kameraları seçmeniz ve nasıl kaydedilmesini istediğinizi seçmeniz yeterlidir.

Hikvision DVR Ana Menü Kaydı

Kayıt ayarları ekranını açmak için kayıt düğmesine tıklayın.

Diğer seçenekler arasından sürekli veya hareket kaydı seçebilir, kameradan videoyu yalnızca kamera önünde hareketler varken kaydedecek şekilde hareket seçebilirsiniz; bu, sabit sürücüde yer kazanmanızı sağlar.

Hikvision DVR Kayıt Takvimi

Kamera hareketini önceki adımda gördüğünüz gibi ayarlamayı unutmayın, aksi takdirde kamera kaydedilmez. Kameranın ne zaman kaydedildiğini ekranda görüntülenen simgeyle görebilirsiniz.

Hikvision DVR Kayıt Aktif

Hikvision DVR Oynatma

Hikvision DVR’nizin Kurulumu doğruysa, kaydedilmiş videoları izleyebilmelisiniz. Sadece ekrana sağ tıklayın ve ” Oynatma ” seçeneğini seçin .

Hikvision DVR Oynatma Menüsü

İzleme menüsünde, oynatmak istediğiniz kamera, tarih ve saati seçebilirsiniz. Sürekli veya olay kaydını gösteren renkleri görebilirsiniz.

Hikvision DVR Oynatma Sürekli ve Hareketli

Hikvision DVR hakkında daha fazla bilgi edinin

Tamam, bir Hikvision DVR kurulumunun temeli budur. Bu bilgiler bir sistemi yapılandırmak ve çalışmasına izin vermek için yeterlidir, ancak DVR’a üzerinden erişmek için gelişmiş ve uzaktan yapılandırma hakkında daha fazla bilgi edinmek için gereklidir.

Kaynak – Source : Learncctv

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More