Güvenlik Kamerası Hacklenmesi ve Korunma Yolları

4 257

kameraları, çekim alanındaki görüntüyü yakalayıp bir monitöre, kayıt cihazına ya da network veya üzerinden yetkili kullanıcılara ileten bir  sistemidir. Günümüzde kullanım amacı genellikle hırsızlıklara karşı caydırıcı etki yaratarak maddi kaybın engellenmesi olsa da operasyonel verimlilik için çalışanları gözlemlemek, tehlikeli çalışma bölgelerini izlemek (inşaat, şantiye vb.), bebek ve bakıcıyı takip etmek, bina ve park güvenliğinin sağlanması gibi işlevleri de oldukça ön plandadır.

Günlük hayatımızda ve işletmelerde bu derece önem taşıyan kameralarının yönetimi, gözden kaçan önlemler ya da kullanıcı hatasına bağlı sebepler ile istenmeyen kişilerin eline geçebilir.  kamerası hackleme olarak adlandırılan ele geçirme işlemi, genellikle kamerasını uzaktan izleme yöntemi ile yapılmaktadır.

kameralarının hacklenmesi konusunda kullanılan başka bir yöntem de  kamerası şifre kırmadır.  kameralarının ara yüz yönetimine giriş yapılırken kullandığımız şifreler, yetkisiz ve istenmeyen kişilerin eline geçtiğinde, güvenlik kameraları bu kişiler tarafından uzaktan izlenebilir ve yönetilebilir hale gelir. Güvenlik kamerası şifresinin güvenirliğinin düşük olmasının yanında şifremi unuttum kısmındaki hatırlatıcıların tahmin edilebilir olması hackerların işini kolaylaştırmaktadır.

kameralarının giderek yaygınlaşmasıyla birlikte güvenlik kameralarının istenmeyen girişlere karşı korunmasının da önemi artmaktadır. Bu konuda en büyük sorumluluk güvenlik kamara sistemlerini yöneten yetkiliye aittir.. Güvenlik kameralarının dışarıdan izlenmesine karşı alınabilecek bazı önlemler şunlardır;

 • Güvenlik kameralarının hackerlara karşı korunmasında ilk olarak alınacak önlem bilgilenmedir. Güvenlik kamera sistemini kuran şirketten sistem hakkında teknik bilgi alabilmeli ve yönetim sürecinde teknik desteğe başvurabilmelisiniz. Bu sebeple güvenlik kamera sistemi seçiminde sadece maliyet veya teknik taleplerin karşılanması değil, satış sonrası yeterli desteği verebilecek firma seçimi de çok önemlidir.
 • Güvenlik kameralarına ait seri numaraları ve network yolları (IP no) iyi muhafaza edilmelidir.
 • Özellikle kapalı devre güvenlik kamera sistemi kullanmayan ya da güvenlik kamerasına uzaktan erişim sağlanabilen sistemlerde ara yüz şifreleri belirli aralıklarla değiştirilmelidir. Güvenlik kamerası şifre değişimlerinde; sayı, harf ve sembollerden oluşan karışık kombinasyonlu ve yeterli uzunlukta olan şifrelertercih edilmelidir.
 • Kameranın ara yüz şifresinin unutulmasına karşı güvenlik kamerası şifremi unuttum kısmındaki hatırlatıcılar yabancı biri tarafından kolay ve tahmin edilebilir olmamalıdır.Güvenlik kamerası üreticilerinin yayınladıkları güncellemeler (firmware) takip edilmelidir.
4 Comments
 1. Mustafa Ceylan says

  Lütfen yardım edin ben yapamadım.

 2. Kayıhan Nedim Akarcalı says

  Gereken bilgileri size yazayım.

 3. Sarper Akış says

  Sinop merkezden ben Sarper Akış. Çok Teşekkür Ederim. . 18-12-2017 10:54:25

 4. Mazlum Altan says

  Çok bilgilendirici olmuş emeğinize sağlık

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More