Güvenlik Kamera Çeşitleri Nelerdir?

1 127

CCTV, genellikle ve tedbir amaçlı kullanılan kamera sistemine verilen isimdir. CCTV sisteminin en temel unsurunu kameralar oluşturmaktadır. CCTV kameralar, kullanım amacı ve kullanım yerine göre çeşitlilik göstermektedir. Sabit kameralar, hareketli kameralar ile IP kameralar bu çeşitliliği oluşturan başlıca kameralardır.

Dome Kameralar: Yapısı gereği doom olarak adlandırılan bu kameraların hızlı dome kamera, kızıl ötesi dome kamera, saldırıya dayanıklı dome kamera gibi çeşitleri bulunmaktadır. Genellikle kapalı alanlarda kullanılan dome kameralar, yapısı gereği tavan montajına uygun olduğundan montaj ayağı gerekmemektedir. Dome kameraların genel özellikleri arasında; zoom, özel hayat maskeleme, hareket algılama, OSD menü bulunabilmektedir.

  • Hızlı Dome Kamera: Gelişmiş özelliklere sahip bu kamera, her ortamda kullanılabilecek özelliklere uygun olarak çeşitlenebilmektedir. Geniş bir alanda kullanıma imkan sağlamasından dolayı çevresel ve fiziksel etkilere karşı dayanıklıdır. Geniş alanların izlenmesinde büyük yarar sağlayan  Kameralar, yüksek hızda hareket edip yapabilmektedir.
  • Dome IP Kamera: Yarım bir fanus içerisindeki yapısı sayesinde geniş bir alanı izleme ve yapabilme özelliğine sahip bu kamera çeşidi, görüntüyü üzerinden iletebilmektedir.

IP Kameralar: Bu kamera çeşidinde görüntü üzerinden aktarılmaktadır. Bu özelliği nedeniyle uzak bölgelerin izlenmesinde kolaylık sağlamaktadır.  Farklı protokol ve birçok sistemle uyum içerisinden çalışabilmesi açısından en çok tercih edilen CCTV çeşididir.

  • Kutu IP Kamera: Yakaladığı analog sinyali dijitale çevirerek bağlantı noktası üzerinden yayın yapabilen kamera çeşididir. Genellikle iç mekan kullanıma uygun olan bu kamera çeşidi dış ortamda kullanılmak istendiğinde zarar görmemesi açısından uyumlu aksesuarlarla birlikte kullanılmalıdır.
  • Küp IP Kamera: Genellikle iç mekanlarda kullanılan bu kameralar, yüksek ses algılama ve çözünürlüğü sayesinde bebek izleme ve hasta takibinde kullanılmaktadır.
  • IR Bullet IP Kamera: üzerinden uzaktan izlemeye imkan tanıyan bu kamera çeşidinin çalışabilmesi için elektrik kablolamasına gerek olmamaktadır. Bağlı bulunduğu ethernet üzerinden enerjisini sağlayan kamera, Infra Red (Kızıl ötesi) teknolojisi sayesinde gece kullanımı sağlayabilmektedir.
1 Comment
  1. Recep Ali Samet Akdoğan says

    Elinize sağlık, güzel çalışma. Emekleriniz için teşekkürler 🙂

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More