En iyi Güvenlik Harddiskleri 2020 - DVR Destek | Türkiyenin Güvenlik Destek Sitesi

En iyi Güvenlik Harddiskleri 2020

CCTV kurulumumuzu düşünürken aklımıza gelen ilk şey sabit diskler değildir . Bu onur kameraya gider değil mi? İster hareket algılama klipleri ister 24/7 24/7 kaydetmeyi planlıyor olun, kayıtlarınızın güvenliği tek bir şeye bağlıdır: NVR’niz ( Ağ Video Kaydedici ) veya DIY NAS NVR ( Ağa Bağlı Depolama NVR ) için seçtiğiniz sabit sürücüler ).

Aslında, sabit diskin CCTV kurulumunuzdaki en zayıf halka olduğunu söyleyebilirim. Neden? Çünkü tüm sistemdeki tek mekanik cihazdır. Sabit diskler sonsuza kadar dayanmadığı ve bir noktada arızalanacağı için, NVR veya NAS’ınız için en iyi sabit diski seçmek çok önemlidir.

Benim kullanmak  QNAP benim NVR’ye (burada tam kurulum bakınız) olarak TS-253A NAS. Zaten bir NAS’ınız varsa ve birkaç IP kameraya ihtiyacınız yoksa, özel bir NVR’ye ihtiyacınız olmayabilir. NAS’ınız muhtemelen NVR’niz gibi çift görev yapabilir. Bunu yapmanın birçok faydası vardır, yani yedekli bir yedeklemenin avantajlarından otomatik olarak faydalanırsınız.

Bu, NAS, IP kamera akışını kaydederken, bunu otomatik olarak NAS’daki ikinci sabit diske kopyaladığı anlamına gelir. Bu sabit sürücü kurulumuna RAID (Redundant Array of Independent Disks) adı verilir ve ayrıca, harici sürücüye sık sık (benim için haftalık) USB yedeklemeleriyle NVR’niz olarak bir NAS kullanmanızı tavsiye etmemin temel nedenidir. Bazı NVR’ler RAID yapabilir, ancak çok daha pahalı olma eğilimindedirler, ancak bir NAS için bu ana özelliğidir – yedekli depolama.

Sadece geleneksel mekanik dönen sürücüleri dikkate alacağım çünkü büyük kapasiteli SSD’ler ev kullanıcıları için hala çok pahalı ve daha az dayanıklıdır. Bu yuvarlamayı iki ana bölüme ayırdım: NAS NVR kullanımı için sabit sürücüler ve özel gözetim sistemleri için.

HDD pazarındaki oyuncular

Western Digital, Seagate ve Toshiba pazar liderleridir. Western Digital’in artık HGST’ye (Hitachi) sahip olduğunu belirtmekte fayda var. WD ve Toshiba’nın ortak olması da ilginçtir.

CMR ve SMR tartışması

Sürücü kapasiteleri arttıkça, disk üreticileri aynı fiziksel plakalara daha fazla veri sığdırmanın yaratıcı yollarını buldular. Geleneksel olarak sabit sürücüler, disk tablasındaki veri izlerini düzenlemek için Geleneksel Manyetik Kayıt (CMR) adı verilen bir teknoloji kullanırdı. Bu yeni teknolojilerden biri Shingled Manyetik Kayıt (SMR) olarak adlandırılır.

SMR sürücülerinin üretimi daha ucuzdur, ancak yazılması ve okunması daha yavaştır. Bu nedenle, bu sürücüler sürücüdeki boş alanı önbellek olarak kullanır ve daha yavaş performansı dengelemek için ek önbelleğe bile sahip olabilir. Ancak, yoğun okuma / yazma işlemlerinde önbellek dolar ve okuma / yazma hızı çok düşer.

Bu, bir yedekleme sürücüsü için uygun olabilir, ancak raid yeniden oluşturmanın kabul edilemez gecikmelerle sonuçlanacağı NAS ortamları için geçerli değildir.

Geleneksel olarak, WD’nin tüm NAS sürücüleri CMR diskler kullanırdı. Ancak WD kısa süre önce SMR kullanan NAS sürücülerini ifşa etmeden gönderirken yakalandığında tartışma çıktı.

CMR tabanlı bir NAS yeniden yapılandırmasının (yeniden yapılandırmanın) 17 saat sürdüğünü ancak SMR’ye dayalı aynı sürücünün 9 gün sürdüğünü gösteren bu testi görün!

SMR sürücüleri NAS ortamları için açıkça daha düşük olduğundan, WD’nin yapabileceği en az şey bu değişikliği ifşa etmek ve veri sayfalarında belirtmekti. Ama WD’nin yargılamasında benim için büyük bir hata olduğunu söylemediler.

Neyse ki, yazımda önerdiğim tüm WD sürücüleri, ‘EFRX’ ile biten model numaralarına sahip eski CMR tabanlı sürücülerdi. Örneğin: WD40EFRX. Yani burada listelenenleri satın aldıysanız, iyisiniz.

Sonunda, itiraf ettiler ama açıkça onlara olan güvenimi kaybettim ve Seagate’i daha küçük sürücüler için ve WD yalnızca CMR’nin kullanıldığı daha büyük sürücüler için> 8 TB için ilk tercihim yaparak önerilerimde bunu dikkate aldım.

Seagate, IronWolf ve IronWolf Pro NAS disklerinde SMR’yi hiç kullanmadıklarını ve şu anda kullanmadıklarını savunuyor.

Toshiba, sürücülerinde SMR kullandıklarını kabul etti ve bunu da açıklamadı.

Hitachi’nin de sürücülerinde SMR kullandığı tespit edildi.

NAS NVR için En İyi Sabit Diskler – 2020 Önerilerim

Mevcut çeşitli NAS sabit disklerine ayrıntılı bir göz atalım. Karşılaştırma adına, 4 TB’lık bir sabit diske baktığınızı varsayacağım. Bu satılan en yaygın HDD boyutudur, bu nedenle çoğu insan için uygun olmalıdır. Bu nedenle, özellikler kutusunda belirtilen tüm özellikler, tartışılan ürün ailesinden bir 4 TB model içindir.

NAS NVR Sürücüsü: Seagate IronWolf ve IronWolf Pro

 


 

41ArNZyFcnL

ÖZELLİKLER (4 TB)

 

 • 5900 dev / dak
 • Her boyutta kullanılan CMR teknolojisi
 • 600.000 yükleme / boşaltma döngüsü
 • 1 milyon saat MTBF
 • 8760 saat açık kalma süresi
 • 180 TB / yıl oranı
 • 4.8W güç kullanımı
 • 3 yıllık sınırlı garanti

İlk bilgisayar sabit diskimi hatırlıyorum – 1 GB Seagate ATA sürücüsü. Bu da oldukça çekici bir sürüştü! Seagate ayrıca Western Digital’e ait olmayan veya ortak olmayan tek büyük sabit disk markasıdır, aslında WD’nin tek gerçek rakibi. Geçmişteki bir diğer popüler marka, Seagate’in 2006 yılında satın aldığı Matrox’tur. Seagate’in Barracuda diskleri, son on yılın en popüler sabit disklerinden biridir.

 

Seagate’in cesur ve renkli pazarlamasıyla ürün serisinin sıradan bir incelemesi, Guardian serisi sabit diskleri ortaya koyuyor. Seagate’in NAS teklifi, WD’ler, 8 yuvaya kadar NAS muhafazalarında kullanılacak Ironwolf ve 16 adede kadar yuva için Ironwolf Pro gibi iki türde gelir.

Ironwolf sürücüsü sabit 5900 rpm’de çalışır. Ancak ilginç bir şekilde, 6TB ve üstü modeller 7200 rpm’de (WD Red’den daha hızlı) dönüyor ve 256MB önbelleğe sahip (WD Red ile yalnızca 10TB’de eşleşiyor). MTBF, iş yükü ve yükleme-boşaltma döngüsü derecelendirmeleri gibi diğer tüm özellikler benzerdir.

Ironwolf ile karşılaştırıldığında, Ironwolf Pro modelleri daha fazla önbellek ekler, kart boyunca RV sensörlerine sahiptir, 300 TB / yıl daha yüksek iş yüküne sahiptir, garantiyi 5 yıla çıkarır ve 2 yıllık ‘Rescue’ veri kurtarma hizmetini sunar. standart.

AgileArray adı verilen Seagate NAS ürün yazılımı optimizasyonları, WD’nin merakla sahip olmadığı Dönel Titreşim (RV) sensörleri (4TB sürücüler ve üstü) ile birlikte çalışır. Bellenim, bir NAS sürücüsünde beklendiği gibi hata kurtarma kontrolü gerçekleştirir. IronWolf Health Management, daha iyi disk sağlığı verileri sağlamak için Synology ve Asustor gibi uyumlu NAS sistemlerinde mevcuttur .

Birkaç yıl önce Seagate, bir bulut depolama sağlayıcısı olan Backblaze tarafından yayınlanan sabit disk istatistikleri verilerinden disklerinin güvenilirliği konusunda bazı eleştirilerle karşılaştı. Ancak son rakamların gösterdiği gibi, Seagate bu geri bildirimi ciddiye aldı ve halkın algısını iyileştirmek için Ironwolf serisini aşırı mühendislik yaptı.

NAS NVR Sürücü> 8 TB: WD Red & Red Pro NAS Sabit Sürücü

 


 

41RsztWtMTL

ÖZELLİKLER (4 TB)

 

 • 5400-7200 rpm (Intellipower)
 • 8 TB ve üzeri boyutlarda kullanılan CMR teknolojisi
 • 6 TB boyutuna kadar SMR teknolojisi
 • 600.000 yükleme / boşaltma döngüsü
 • 1 milyon saat MTBF
 • 180 TB / yıl oranı
 • 4,5 W güç kullanımı
 • 3 yıllık sınırlı garanti

Western Digital, zorlu pazarlarda en tanınmış isimdir ve 1980’lerden beri depolama endüstrisinde yer almaktadır. Peki 2011’de HGST’yi (Hitachi’nin depolama bölümü) ve 2016’da Sandisk’i aldıklarını biliyor muydunuz? Bu satın almalar, WD’yi HDD pazarının en iyisi yaptı. WD ve Toshiba’nın ortak olması da ilginçtir. Yine de WD, HGST ve Toshiba hepsinin birbiriyle rekabet ettiğini belirtmişlerdir.

 

Mevcut ürün grubu basit ve anlaşılması kolaydır – çeşitli renklerle adlandırılmıştır:

 • Standart masaüstü ve dizüstü bilgisayar sürücüleri için mavi
 • Yüksek performanslı masaüstü ve dizüstü bilgisayar sürücüleri için siyah
 • NAS sürücüleri için Red ve Red Pro
 • Gözetim sürücüleri için mor
 • Kurumsal sürücüler için altın

Red ve Red Pro diskler, piyasadaki en popüler NAS diskleridir. Red sürücü, 8 yuvaya kadar olan NAS muhafazalarını ve 10-16’dan fazla yuva için Red Pro’yu hedef alır. Son 5 yıldır QNAP NAS’ımda WD Red sürücüleri kullanıyorum ve bu sürücülerin performansı, güvenilirliği ve sessizliğinden çok memnun kaldım. Kişisel olarak, WD RED sürücülerinin son derece sessiz çalıştığını gördüm, bu da NAS oturma odamın bir köşesine oturduğu için önemli bir özellik.

Yazılım cephesindeki NAS optimizasyonları, WD’nin NASware 3.0 olarak adlandırdığı özel üretici yazılımı içinde paketlenmiştir.

WD’ye özgü ilginç bir özellik, performansı ve güç tüketimini optimize etmek için dönüş hızını, aktarım hızını ve önbellek kullanımını optimize eden Intellipower sistemidir. Pratikte bu, rpm’nin 5400 ile 7200 rpm arasında değiştiği ve operasyonda sadece 4,5W’lık sınıfının en iyisi güç tüketimiyle sonuçlandığı anlamına gelir (4TB sürücü için). Çoğu durumda, Intellipower sürücüsünün performansı Hitachi HGST Deskstar gibi geleneksel bir 7200rpm sürücüyle karşılaştırılabilir olmalıdır.

Red sürücüler ayrıca, rekabetin 300.000 döngüsünün çok üzerinde olan 600.000’lik yüksek bir yükleme / boşaltma döngüsü derecesine sahiptir. Diğer derecelendirmeler, 64 MB önbellek, 1 milyon saat MTBF, 180 TB / yıl iş yükü derecesi ve 3 yıllık sınırlı garantiyle sektörle aynı hizadadır.

Yine de dikkat edilmesi gereken bir nokta var: RED sürücüler <8TB kapasitesi düşük SMR teknolojisini kullanır ve bu da uzun NAS yeniden oluşturma (yeniden gümüş) sürelerine yol açar. Bu nedenle, <8 TB boyutundaki WD RED sürücülerden kaçının. Red Pro sürücüler, daha yüksek dahili aktarım hızları, 128MB önbellek, 300 TB / yıl iş yükü ve 5 yıl garantiyle bir adım ötede. Tüm RED Pro diskleri yalnızca CMR teknolojisini kullanır, kendi NAS’ımdan bazı pratik sayılara ne dersiniz? 2 yuvalı 3TB QNAP NAS’ımı 5 yıldır 7/24 çalıştırıyorum. Satın aldığım orijinal sürücü çiftinin her ikisi de artık öldü – 1 yıllık hizmetten sonra ilk sürücü ve 5 yıl 24/7 hizmetten sonra ikincisi. Şimdi 8TB sürücülere yükseltme yapıyorum – SMR tartışması patlak vermeden önce bile 8TB sürücülere geçmeye karar vermiştim. Yani satın aldığım 8TB sürücü SMR değil CMR. Vay canına!

NAS NVR Sürücüsü: Toshiba N300

 


 

81PPfgR t6L. SL500

ÖZELLİKLER (4 TB)

 

 • 7200 dev / dk
 • Sadece CMR kullanıldı
 • 300.000 yükleme / boşaltma döngüsü
 • 1 milyon saat MTBF
 • 180 TB / yıl oranı
 • 9,6 W güç kullanımı
 • 3 yıllık sınırlı garanti

Toshiba NAS diskleri çok popüler olmasa da iyi bir bütçe seçeneğidir. N300, NAS odaklı modeldir ve 7200 rpm çok iyi bir dönme hızına sahiptir. Sonuç olarak güç tüketimi rakamları daha yüksek tarafta. 128 GB önbellek de oldukça cömerttir.

 

N300, 1-8 yuvalı NAS muhafazaları için uygundur ve kendisini titreşimden korumak için entegre RV sensörlerine sahiptir. Bu sürücünün ayrıca güvenilirliği artırmak için birkaç başka püf noktası vardır – yoğun işlemler sırasında ısı çıkışını azaltmak için arama hızını otomatik olarak ayarlar.

Toshiba, masaüstü sürücülerde SMR sürücüleri kullanırken, N300’ün yalnızca CMR kullandığı onaylanmıştır.


Özel NVR için En İyi Sabit Diskler – Önerilerim

Özel NVR Sürücüsü: WD Purple Gözetim Sürücüsü

 


 

81QmO7B8h5L. SL500

ÖZELLİKLER (4 TB)

 

 • 5400-7200 rpm (Intellipower)
 • 300.000 yükleme / boşaltma döngüsü
 • 180 TB / yıl
 • 5.1W güç kullanımı
 • 3 yıllık sınırlı garanti

WD Purple sürücüler artık 4. neslidir ve şimdiye kadar 15 milyondan fazla sürücü sevk edilmiştir. Bu sürücüler, çok fazla güç tüketmeden zorlu koşullar altında 7 gün 24 saat birden fazla IP kamera akışını kaydetmek için optimize edilmiştir. Bunu yapmasına izin veren özellikler AllFrame 4K teknolojisi ve Intelliseek’tir. Allframe 4K, WD’nin ATA akış uygulamasıdır. Mor sürücü, ATA komut setini destekleyen sistemlerde kullanıldığında, bir yazma hatasıyla karşılaşırsa hata düzeltmeyi atlayabilir. Bu neden önemli? Bir NAS’ta sürücünün önceliği dosya bütünlüğünü sağlamaktır ve bu nedenle yazma işlemlerini yavaşlatan hatayı düzeltmeye çalışacaktır. Bir gözetim sisteminde, sürücü hata düzeltme uğruna yazmayı yavaşlatırsa, yazma tamponu hızla yeni video ile dolaratlanan karelere yol açan kareler. Bu nedenle, gözetim sürücüsü, her bir biti doğru yapmak yerine diske olabildiğince çok çerçeve yazmaya öncelik verir.

 

NVR’niz RAID’i destekliyorsa, NVR’nizde 2 adede kadar WD Purple sürücü kullanabilirsiniz, ancak bu sürücülerin Seagate Skyhawk sürücüsünün aksine herhangi bir titreşim korumasına sahip olmadığını unutmayın.

Daha büyük sürücüler, sabit sürücü yoğunluklarını artırmak için Helioseal teknolojisini kullanır.

Özel NVR Sürücüsü: Seagate Skyhawk Gözetimi

 


 

812gVkWTWgL. SL500

ÖZELLİKLER (4 TB)

 

 • 5900 dev / dak
 • 300.000 yükleme / boşaltma döngüsü
 • 1 milyon saat MTBF
 • 8760 saat açık
 • 180 TB / yıl oranı
 • 5.5W güç kullanımı
 • 3 yıllık sınırlı garanti

Skyhawk ve SKyhawk AI Gözetim diskleri, Seagate’in popüler WD Purple disklerine cevabıdır. Skyhawk, 180 TB / yıl’a kadar iş yüküne sahip çok yuvalı NVR’ler için tasarlanmıştır, oysa 8 TB ve 10 TB Skyhawk AI sürümleri 550 TB / yıl’a kadar yapabilir ve ayrıca titreşim koruması için spor RV sensörleri yapabilir. Her iki sürücü modeli, gelişmiş video akışı yazma yetenekleri için WD’nin AllFrame 4K’ya benzeyen Seagate’in ImagePerfect teknolojisini kullanır.

 


Üretimi Durdurulan Sürücüler

NAS NVR Sürücüsü: Hitachi HGST Deskstar

 


 

612UsjgvK6L. SL1296

ÖZELLİKLER (4 TB)

 

 • 7200 dev / dk
 • 600.000 yükleme / boşaltma döngüsü
 • 1 milyon saat MTBF
 • 3 yıllık sınırlı garanti

HGST, çoğu ev kullanıcısı tarafından genellikle gözden kaçan, oldukça saygın bir markadır. Yıllar içinde sessizce inanılmaz derecede güvenilir sabit diskler oluşturmaya başladılar ve yakın zamanda Western Digital tarafından satın alındı. Onların NAS serisi Deskstar NAS olarak adlandırılır ve 4TB-10TB’lik tüm disk boyutu aralığında 7200 rpm sürücüler ve en az 128MB önbellek içerir. HGST aynı zamanda 12 ms’nin altında arama süresi talep eden tek üreticidir.

 

Seagate Ironwolf diskleri gibi, Deskstar NAS disklerinde de güvenilirliği artırmak için rotasyonel titreşim sensörleri bulunur.

Ayrılmış NVR Sürücüsü: WD AV (resmi olarak WD AV-GP)

 


 

71Dt0DYGFCL. SL500

ÖZELLİKLER (4 TB)

 

 • Intellipower değişken rpm
 • 300.000 yükleme / boşaltma döngüsü
 • 1 milyon saat MTBF
 • 5.1W güç kullanımı
 • 3 yıllık sınırlı garanti

 

Sabit sürücüde neye bakmalı

Sabit sürücüler, sizin için doğru sabit sürücüyü daraltmanıza yardımcı olabilecek bir dizi performans ve güvenilirlik faktörüne göre ölçülür.

 • RPM: Disklerin dönme hızı – daha yavaş olan 5400 rpm’den en hızlı 7200 rpm’ye kadar değişir. Kurumsal sürücüler 10.000 rpm’ye kadar çıkabilir. Daha hızlı RPM = daha düşük arama süreleri ve daha yüksek veri aktarım hızları.
 • Hatalar Arasındaki Ortalama Süre (MTBF): Herhangi bir cihaz için standart bir güvenilirlik ölçüsü, daha yüksek sayılar daha iyidir. Ancak, sabit disk şirketleri tarafından sıkça belirtilen 1 milyon saatlik MTBF’ye fazla güvenmeyin – sabit diskinizi 114 yıl boyunca kullanmayacaksınız. Yükleme / boşaltma (LUL) döngüleri, iş yükü (TB / yıl) ve açılış saatleri derecelendirmeleri çok daha kullanışlı sayılardır.
 • Yükleme / boşaltma döngüleri: Bu, kafaların okuma / yazma etkinliğine hazırlanırken sürücünün disklerini kaç kez döndürebileceği ve ardından dönebileceği sayıdır. Sürücü 7/24 görüntü kaydediyorsa, bu rakam daha az önemli hale gelir.
 • Veri yazma / okuma kapasitesi – TB / yıl olarak ölçülür
 • Açılış saatleri – sürücünün kaç saat açık kalması için tasarlandığı
 • Titreşim toleransı: NAS’ınızda ne kadar çok yuva varsa, titreşim o kadar yüksek olacaktır. Sabit diskler titreşimden nefret eder ve NAS sabit diskleri, birden çok dönen diskin neden olduğu titreşimlere karşı koymak için tasarlanmıştır. Seagate’in Ironwolf gibi bazı markalarının bu titreşimleri algılamak ve hassas bir şekilde ayarlamak için sensörleri bile vardır.
 • Güç verimliliği: Çoğu NAS ve özel NVR, 7/24 çalıştıkları için ekonomik cihazlar olacak şekilde tasarlanmıştır. Bir ahrd sürücüsünün güç kullanımı, göründüğü kadarıyla önemsiz görünebilir, ancak sürücülü TS-253A NAS’ımın çalışırken yalnızca 14,4 W tükettiğini düşünün. Dolayısıyla, her biri çalışırken 4,5W olan iki WD Red sürücü, NAS’ın güç tüketiminin% 62,5’i olan 9W tüketecektir. Sürücüler verimli değilse, 24/7 çalışma bir yıl içinde önemli enerji maliyetlerine neden olabilir. Ayrıca, genellikle daha fazla enerji tüketiminin = daha fazla ısı çıkışı olduğunu da göz önünde bulundurun.
 • Aktarım hızı: Bu toplamadaki çoğu sabit sürücü, bir ev ağının kaldırabileceği tipik maksimum 1 Gb / sn aktarım hızına yaklaşır. (1 Gbps veya 1000 Megabit / saniye = 125 Megabyte / saniye). NAS’ınıza öncelikle Wi-Fi üzerinden erişiyorsanız, sabit sürücünün aktarım hızını asla maksimize edemezsiniz.
 • Gelişmiş Biçim (AF): Sabit disk yoğunluklarını daha da artırmak için, AF teknolojisi, önde gelen sabit sürücü üreticileri tarafından geliştirilmiştir. Bu, sürücüdeki verileri düzenlemenin yepyeni bir yoludur, ancak eski donanım ve yazılımlarla geriye doğru uyumludur. Daha büyük bir sabit disk (> 6 TB) satın alıyorsanız, geleceğe hazır olması için AF’yi desteklediğinden emin olun.

Masaüstü / NAS / Gözetim sabit diskleri arasındaki fark nedir?

Yani toplamda üç seçeneğiniz var: standart bir masaüstü sabit sürücü, NAS için optimize edilmiş bir sabit sürücü veya Gözetim sınıfı sabit sürücü.

Standart bir bilgisayar sabit diski, birkaç yıl boyunca her gün birkaç saat kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bu, kapalı durumda olduğundan daha fazla zaman harcayan bir dizüstü veya masaüstü bilgisayarda kullanıyorsanız mükemmeldir. Ancak 7/24 çalışan bir NAS veya NVR’de, sabit sürücünüz tuhaf yeniden başlatma veya bellenim yükseltmesi ve ısıyı dışarı atma dışında durmaksızın sürekli çalışır . Standart bir sabit disk bu tür bir ortamda uzun süre dayanmayacaktır, onun için tasarlanmamıştır.

Başka önemli farklılıklar da vardır – NAS sabit disklerinde disk denetleyicisinde yerleşik hata kurtarma kontrolü vardır, tipik NAS işlemleri için diski ince ayar yapan bellenim optimizasyonlarına sahiptirler ve son olarak, çok önemli olan titreşim toleransına sahiptirler. disk NAS muhafazaları. Sıklıkla gözden kaçan bir başka fayda, NAS sürücülerinin sabit sürücü üreticileri tarafından farklı RAID yapılandırmaları ve NAS muhafazaları ile uyumluluk açısından test edilmesidir.

NAS’ınızı NVR olarak kullanıyorsanız

NAS QNAP TS251Plus - VueVille.com

NAS sabit diskleri,  birden çok kullanıcı veya kaynaktan 24/7 sık rastgele okuma ve yazma işlemleri için tasarlanmıştır  . Gözetim açısından bakıldığında, bu her iki hareket algılama klibini kaydetmek için idealdir. Öte yandan, gözetim sınıfı sabit diskler, sıralı okuma ve yazma işlemleri veya başka bir deyişle IP kamera görüntülerinin 7/24 kesintisiz kaydı için optimize edilmiştir. Bu sürücülerin yazma hataları konusunda daha az endişe duyduklarını unutmayın çünkü bir gözetim sürücüsündeki bir yazma hatası, çok da önemli olmayan birkaç çerçevenin düşmesine neden olacaktır.

WD Blue (Masaüstü) WD Purple (Gözetim) WD RED (NAS)
24/7 operasyon
RAID desteği RAID 0/1 Tüm konfigürasyonlar Tüm konfigürasyonlar
Muhafaza Tek sürücü Tek sürücü 8 yuvaya veya rafa monte
İş yoğunluğu Açıklanmamış 180 TB / yıl 180 TB / yıl
MTBF Açıklanmamış Açıklanmamış 1 milyon saat
Bit Başına Kurtarılamaz Okuma Hataları 10 ^ 14 içinde <1 10 ^ 14 içinde <1 10 ^ 14 içinde <1
Yükleme / boşaltma döngüleri 300.000 300.000 600.000
Açılış saatleri Açıklanmamış Açıklanmamış Açıklanmamış
Titreşim toleransı
Garanti 2 yıl 3 yıl 3 yıl
Fiyat En ucuz Daha ucuz Pahalı

Dolayısıyla, NAS’ınızı olağan ev sunucusu işlevine ek olarak bir NVR olarak kullanmayı düşünüyorsanız, yine de WD Red gibi NAS sabit diskleri tercih ederim. Bunun nedeni, NAS sürücülerinin harika çok işlevli sürücüler olması ve 7/24 görüntü kaydı için yeterince iyi olmasıdır.

Yalnızca NVR’niz olarak bir NAS kullanacak olsanız bile, yine de NAS sabit disklerinin daha iyi bir seçim olduğunu düşünüyorum çünkü gözetim diskleri NAS muhafazalarına uygun değildir çünkü a) zayıf titreşim toleransına sahiptirler veya hiç yoktur ve b) RAID dizileri için tasarlanmamıştır.

Özel bir NVR kullanıyorsanız

Amcrest AMNV20M4-4B-B Bütçe 4 Kanallı NVR Kiti - NVR - VueVille.com

Hikvision, Dahua, Amcrest veya Reolink NVR gibi özel NVR’niz için bir sabit disk arıyorsanız, kesinlikle mükemmel olacak gözetim sürücüleriyle gidin çünkü hiçbir şey yapmayacaklar, ancak birden fazla IP kamera akışını 7/24 kaydedecekler.

Sonuç

Umarım bu gönderi size NAS NVR’leriniz ve özel NVR’leriniz için mevcut olan çeşitli seçeneklere genel bir bakış sunar. Her durumda bir RAID kurulumuna gitmeyi ve WD Studio 4TB gibi harici bir sürücüye sık sık yedekleme yapmayı unutmayın.

Hızlı bir not: Bu makale bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Bu bağlantılardan birine tıklar ve ardından bir şey satın alırsanız, bir ücret alabiliriz. Bu size fazladan bir maliyet getirmez.

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.