DVR CCTV Teknik Şartnamesi Nedir?

4 181

Kapalı Devre Sistemi (CCTV) kurulumunda ve bakımında dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Bu durumlar CCTV kamera şartnamesinde belirtilmektedir. CCTV şartnamesi;  dahili ve harici kameralar, monitörleri, , kullanılan yazılımlar ile yardımcı cihazları kapsayabilmektedir. CCTV teknik şartnamesi, keşif sürecinden proje teslimine kadar ya da bakım sürecini de kapsayabilmektedir.

CCTV kamera şartnamesinde, sistemde kullanılacak açıkça belirtilmelidir. Kamera özellikleri olarak gece/gündüz çekim yapabilmesi, , görüntü kalitesi vb. unsurlar yer alabilmektedir. CCTV sisteminde talep durumuna göre tek ya da çift taraflı ses desteğine de yer verilebilmektedir.

CCTV kamera sisteminde, keşif sürecinin devamında teknik şartnamede montaj aşamasına dair bilgilere de yer verilmelidir. Montaj süresince kullanılacak her türlü malzeme, işçilik vd. unsurlar sistem kapsamında belirtilmelidir. CCTV kamera sisteminin montaj aşamasında kullanılacak ve kablo kanalları, CCTV kablo şartnamesinde belirtilmelidir.

CCTV sisteminde mevcut Dijital Kayıt Cihazına (DVR) dair istenilen özellik ve standartlar da teknik şartnamede yer alabilmektedir. Kullanılacak DVR cihazına ait arabirimler, desteklediği protokoller, yedekleme süreci ve bu sürece ait çıktıların oluşturulması ile görüntünün saklanması, işlenmesi özellikleri belirtilebilmektedir.

CCTV sistemlerinde kullanılacak bütün donanımların teknik özelliklerinin şartnamede yer almasının yanında genel özellikler de CCTV teknik şartnamesinde yer verilebilmektedir. Kullanılacak donanımlara ait genel özellikler arasında cihazların garanti kapsamı, sahip olduğu standartlar, çalışma ortamının durumu (ısı, ışık, toz vb.) ve cihazların çalışabilmesi için gereksinim duyduğu enerji özellikleri yer alabilmektedir.

4 Comments
 1. Cuma Kılıç says

  Lütfen yardım edin ben yapamadım.

 2. İclal Akkoyun says

  Emeğe Saygı .

 3. Halil Ekinci says

  Çok teşekkürler büyük bi dertten kurtuldum sayende

 4. Lemi Akarçay says

  Lütfen yardım edin ben yapamadım.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More