Akıllı Analiz Teknolojisi Nedir?

0 121

Akıllı Analiz Genel Tanıtım Özellikleri

Yeni nesil KnowLedge Akıllı Video Analiz Sistemlerinin üretiminde yapay zeka yazılım teknolojileri kullandık . Çoklu çizgi geçme, rota takibi, başıboş dolaşma,sahipsiz duran ve yerinden kaldırılmış nesne algılaması,ters yönde sürekli hareket akışı algılaması ve kuşbakışı kişi sayma gibi gelişmiş işlemler gerçekleştirilebilir. Boyut, hız, yön, en-boy oranı ve renge göre nesne filtresi tanımlayabiliyoruz.

Sanal Alan İhlali

Girilmesi yasak olan alanlarda kontrolün artırılması için kullanılan özelliktir. Girilmesi yasak olan alan seçilir . Bu alan için minimum kalma süresi tanımlanır . Seçilen alana birisi girip minumum bekleme süresini geçer ise da veya kamerada oluşur . Kayıtlar izlendiğinde yasak alanın içine giren kişinin etrafında mavi çizgi alan görülür . Bu sayede alana kimin girdiği tespit edilebilir.

Sanal Kordon

Girilmesi yasak mekanlarınıza izin giriş yapıldığında bilgi almanız için kullanılan özelliktir. Görüntüde dört ayrı çizgi çizilerek girilmesi yasak alanlar için sanal kordonlar seçilir . Daha sonra izinsiz girişi tanımlayıcı bir senorya oluşturulur . Örneğin bu çizgiden birisi çıkış yaparsa alarm oluşmasın sadece giriş yapıldığında alarm oluşsun gibi . Seneryo yapıldıktan sonra çizgiden birisi geçiş yaptığında NVR da veya da alarm oluşur . Kayıtlar izlendiğinde çizgiden geçen kişinin etrafında mavi çizgi alan görülür . Bu sayede çizgiden kimin geçtiği tespit edilebilir.

Kişi Sayma Sistemi

Mekanlarınıza kaç kişinin girip çıktığını görmeniz için kullanılan özelliktir . Kapı girişinin tam üstüne yerleştirilir, dört ayrı giriş çizgisi çizilir . Giriş seneryosu oluşturulur, örneğin girenleri ve çıkanları say içerde yüz kişiden fazla kişi kaldı ise sisteme bana uyarı ver denilebilir.

Kişi & Araç Takip Sistemi

Knowledge yapay zeka yazılımlarının en yeni ürünüdür . İki ayrı kameradan oluşan yapıda birinci tüm alana hakim olacak biçimde görüntü alır . İkinci kamera ise açısı yüksek kameradır . 1. kişileri tespit eder 2. kamera ise kişileri tesbit edip yaparak ayrıntılı görüntü alır.

Kayıp Obje Tesbiti

Mekanlarınızda bulunan değerli eşyaların yeri değiştirildiğinde bilginiz olması için kullanılan özelliktir. Eşyanızın etrafında görüntü üzerinden çizgi çekilir, yer değiştirme senoryası oluşturulur örneğin eşya sağdan sola alınırsa bana uyarı verilsin denilebilir. Kayıtlar izlendiğinde eşyayı alan veya yer değiştiren kişinin etrafında mavi kare oluşur.

Şüpheli Obje Tesbiti

Bu akıllı analiz özelliği ile terk edilmiş neslener algılanarak yaşama alanlarınızın güvenlik seviyesini artırır. Görüntüde algılama yapılacak dört ayrı alan seçilir . Bu alanlar için süre tanımlanır . Tanımlanan sürelerden fazla bu alanlarda obje olursa da veya kamerada alarm oluşur . Kayıtlar izlendiğinde objeyi bırakan kişinin etrafında mavi çizgi oluşur . Mavi çizgi kişiyi takip eder, bu sayede objeyi bırakan kişi bulunur.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More