IP KAMERALARA MIKROFON NASIL BAĞLANIR?

tarafından
409
IP KAMERALARA MIKROFON NASIL BAĞLANIR?

Birçok çok işlevli IP kamera, ses izleme ve kayıt işlevleri sağlamak için ses girişine ve çıkışa sahiptir. Mikrofonu IP kameranın ses girişine bağlamak, beklediğiniz kadar karmaşık değildir. Bununla birlikte, ses bağlantısına ek olarak, mikrofon birçok durumda çalışmak için güç kaynağına ihtiyaç duyar.

İki tür mikrofon vardır: Aktif ve Pasif.

  • Aktif mikrofonların dahili bir pre-amp’i vardır ve çalışmak için güç gerektirir.
  • Pasif mikrofonların yerleşik amplifikatörleri yoktur, ancak bazen güç gerektirebilir.

1 # BIR MIKROFONUN IP KAMERALARA BAĞLANMASI

Aktif mikrofonlar

Amplifikatöre bağlı olarak mikrofon şunları gerektirebilir:

  • 12VDC. Bu durumda mikrofon bir 12V DC güç kaynağı ile çalıştırılmalıdır. Bu mikrofon türleri, LINE LEVEL MICROPHONES (Şekil 1) olarak adlandırılmaktadır.
  • 1.8VDC – 4.5VDC. Bu durumda Mikrofon, IP kameranın kendisinden doğrudan güç alır. Bu mikrofon türleri MIC LEVEL MICROPHONES olarak adlandırılır (Şekil 2).

Bir mikrofon IPC sesine bağlanır
Şekil 1 (Bir çizgi seviyesi mikrofonu – LOUROE LE070 IPC sesine bağlanır)

Konektörün tipine bağlı olarak, mikrofon bağlantısı 3,5 mm stereo jak veya RCA konektörü kullanabilir.

3.5mm Stereo / RCA Konektörü
Şekil 1 (3.5mm Stereo / RCA Konektörü)

Louroe A-ML Mikrofon Bağlantısı
Şekil 2 (Bir mikrofon seviyesi mikrofonu – Verifact A-ML IPC’ye bağlanır)

Mikrofon kameraya başarılı bir şekilde bağlandıktan sonra, kullanıcıların ses kaydını etkinleştirmek için kamera ayarlarını değiştirmeleri gerekir.

Bir örnek olarak Hikvision IPC’nin alınması, kullanıcıların kameraya giriş yapmasını gerektirir:

“Seviye Ayarı”> “Video / Ses”> “Ses”> seçeneğine giderken, mikrofon seviyesi kullanıyorsanız, mikrofon tipini “LINE IN” olarak değiştirin veya mikrofon seviyesinde mikrofon kullanıyorsanız, mikrofon tipini “MIC IN” olarak değiştirin.

IP Kamera Ses Ayarı
IP Kamera Ses Ayarı

2 # VIDEO GÖZETIMI IÇIN MIKROFONLAR NASIL SEÇILIR?

Bu arada, ses izleme için uygun bir mikrofon seçmeniz gerekebilir. Tipik olarak, kullanıcılar mikrofonu seçerken iki spesifikasyonu bilmelidir.

mikrofon tipleri

  • Çok yönlü – mikrofon sesi her köşeden (360 derece açı) toplayabilir.
  • Tek Yönlü – Tek yönlü bir mikrofon, tek bir yönden gelen sese duyarlıdır.

mikrofon duyarlılığı

Ses izleme ve kayıt için yüksek hassasiyetli, yüksek sesliden gürültü oranlı mikrofon seçilmesi önerilir. Bir mikrofonu DIY’e karar verirseniz, -35 +/- 4dB yüksek hassasiyet sağlayan WM-61A Omni-yönlü Arka Elektret Kondenser Mikrofon Kartuşunu seçebilirsiniz.

Ürün örneği: Louroe A-ML mikrofon

Louore, güvenlik uygulamaları için birinci sınıf ses izleme sağlayan, ses güvenliği endüstrisinde dünya lideridir. Verifact A-ML, tavana monte edilebilir bir izleme mikrofonu olup, kristal netliğinde ses sağlamak için Omni-yön ve düşük empedans, elektret kondansatörlü mikrofon kullanır. Bu mikrofon, yüksek kompakt bir ABS kubbe benzeri yapıya yerleştirilmiştir, A-ML standart alma desenini, mikrofonun konumundan, her yöne veya 30 ‘çaplı bir daire içine yaklaşık 15’ sunmaktadır. Bir IP kameranın ses girişine doğrudan bağlanmak için bir ucunda stereo fişli bir 20 ‘kablosu ile birlikte gelir.

Louroe A-ML Mikrofon
Louroe A-ML Mikrofon

3 # DOĞRU MIC KABLOLARI NASIL SEÇILIR?

Mikrofondan gelen sinyal çok zayıf, ses sinyali kolayca etkilenebilir. Paraziti önlemek için mikrofon kablosu olabildiğince kısa olmalıdır. Yüksek kaliteli ses izlemenin sağlanması, mikrofon kablolarının blendajlı ve dengeli mikrofon kablosu olması gerekir .